Thursday December 14, 2017
>Area 9 – Dengie Show Jumping Results 8Mar

Croome Pony Club Hosted the 2014 Area 9 Dengie Showing Jumping competition. Special congratulations to the 6 Area 9 members who have qualified to represent Area 9 at Dengie PC Show Jumping Competition in April 2014.

90cm Qualifiers

1st Ellie Shea / Rodders (Q)
2nd Natalie Cull / Vienne XIII (Q)
3rd Emily Notman / Take a Chance (Q)

1.10m Qualifiers

1st Rhona King / Bartle (Q)
2nd Martha Mitton / Black Jackie (Q)
3rd Anna Robson / Mr. Seamus (Q)

Open Team & Individual Show-jumping Show Results at Hartpury on Saturday 8th March 2014

CLASS ONE (75cm)

Individuals

1st Tom Beattie / Millie 2nd Tom Beattie / Miracos Thunderstorm 3rd Tom Beattie / Dreamie 4th Millie Guy / It’s Chico Time 5th Lawson Day / Diante 6th Alice Garfield / Bearer Sheridan

Teams

1st Mix ‘n’ Match (45,46,47) 2nd Cotswold Vale Wotsits 3rd The Pinks 4th Mixed Together (57,58,59) 5th Croome

CLASS TWO (85cm)

Individuals

1st Jordan Caville / Cassie 2nd Gemma Long / Thomas 3rd Amity Thwaites / Ben Acton Dino 4th Imogen Brook / Jasper 5th Matilda McDermott-Krasker / general Foggles 6th Emily Turner / Rangerover

Teams

1st Mixed daffodils (88,89,145) 2nd Mixed Crocus (67,68,69,70) 3rd C.V. Hula Hoops 4th AWH Flyers 5th Frampton Bullets 6th Ledbury Jammy Dodgers

CLASS THREE (90cm)

Individuals

1st Natalie Cull / Vienne VIII 2nd Georgia Glass / twyford Calvados 3rd Clara Wood / Fin 4th Ellie Shea / Rodders 5th Emily Notman / Take a Chance 6th Imogen Brook / Jasper

Teams

1st Mixed Blue (107,108,109,110) 2nd Wyre Forest 3rd Ledbury Custard Creams 4th Mixed Yellow (98,99,100) 5th Mixed (118,119,120) 6th Clifton

CLASS FOUR (95cm)

A) Dengie WL Area

1st Ellie Shea / Rodders (Q) 2nd Natalie Cull / Vienne XIII (Q) 3rd Emily Notman / Take a Chance (Q) 4th Isobel benbow / Bryrnthion Scoridn 5th Georgie Reece / Merrie Masterclass 6th Annabel Twinberrow / Baby 7th Holly Coles / Railstown Crystal Clear 8th Georgie Glass / Twyford Calvados 9th Immie Jones / Rexton Lady Della 10th Lucy parkinson / Rum Punch

B) Open

1st Jack Smith / Munchkin 2nd Izzy Davies / Casper 3rd Harriet Green / Gaelic Gamble 4th Iesaha Wilding / Pringle 5th Hugo lennard / Vreymoedt 6th Izzy rucker / Lilly

CLASS FIVE (1m – 1.05m)

Individuals

1st Hugo Leannard / Vreymoedt 2nd Anna Robson / Mr. Seamus 3rd Sarah Hicks / Inka 4th Annie Hall / Little Boots 5th Emily Archer / Cloud 9 6th Will Sprackman / Alvescot Touch Paper

Teams

1st ledbury Cookies 2nd Cotswold Vale Farmers 3rd Mixed Snowdrops (151,152,155) 4th Mixed Crocus 9148,149,150,111) 5th Curre 6th Mixed Tulips (157,158,159,160)

CLASS SIX (1.10m)

A) Dengie Open Qualifier

1st Rhona King / Bartle (Q) 2nd Martha Mitton / Black Jackie (Q) 3rd Anna Robson / Mr. Seamus (Q) 4th Sarah Hicks / Inka 5th Annie Hall / Little Boots 6th Jessamy reece / Graftons Jackpot

B) Open to all

1st Hannah Anderson / Bruce Almighty III 2nd CHarles Matthews / Magic of Aragon 3rd Zoe Davison / Accoline !! 4th Caroline Richards / Crannagh Lad 5th Amber paddock / Black Magic 6th Hayley Chambers / Gem Furisto