Saturday December 16, 2017
>2015 Area 9 Show Jumping Championship Results

Congratulations to all who participated on the day!

 

Results from Area 9 Show Jump Championships 2015

 

Class 1                 50 – 55cm                            

 

Teams   1st             Old Berks Hunt White               

Mimi Johnson

Faith Jolleys

Katie Bradburne

Tara Lockhart

 

2nd            Beaufort

Georgie Balfrey

Freddie Hack

Hannah Luddington

Xavier Abbots

 

3rd            Mixed ‘n’ Matched                     

Alice Tomblin

Beatrice Barnes

Bathsheba Kayley

 

4th            South Hereford &  Ross Harriers

Abbie Agami

Zoe Whitehouse

Harriet Whitehouse

 

5th            Old Berks Hunt Blue

Tilly King

Anya Cornago

Rose Curtis

Katie Bradburne

 

6th            Cotswold Vale Farmers – Raspberries                                  

Jamie Spencer

Lucy Davies

Pip Griffiths

Rebecca McFarlane

 

Class 1                 Individual Placings            

1st             Katie Bradburne                           Old Berks Hunt

2nd            Freddie Hack                                  Beaufort Hunt

3rd            Hannah Luddington                     Beaufort Hunt

4th            Hattie Backhouse                         VWH Hunt

5th            Anya Cornago                                Old Berks Hunt

6th            Lottie Gilderson                            Malvern

7th            Mimi Johnston                              Old Berks Hunt

8th            Faith Jolleys                                   Old Berks Hunt

9th            Tilly King                                         Old Berks Hunt

10th          Alice Tomblin                                 Berkeley Hunt

 

 

Class 2                 60 – 65cm                            

 

Teams   1st            Beaufort Foxes                            

Will Connors

Florence Wiles

Georgie Balfrey

Megan Luddington

 

2nd          Beaufort Badgers                      

Freddie Hack

Hannah Luddington

Naomi Wahed

Will Connors

 

3rd           Mixed Up Team                          

Lottie Gilderson(Malvern)

Beatrice Barnes (Clifton)

Rebecca McFarlane (CVF)

Bethany Sallis (N.Cotswold)

 

4th           Mixed Together                          

Lucy Horsfall (OBH)

Elliie Smith (Wyre Forest)

Natalie Smith (Wyre Forest)

Jasmine Greenwood (Berkeley)

 

5th           CVF Blueberries                          

Laura Bingham

Abby Taylor

Rachael Perry

Grace Pitman

 

6th           OBH Orange                                 

Archie Thomas

Tallulah Mackenzie-Smith

William Wildern

Edward Wildern

 

Class 2                 Individual Placings            

1st             Megan Luddington                      Beaufort Hunt

2nd            Laura Bingham                            Cotswold Vale Farmers Hunt

3rd            Katie Bradburn                             Old Berks Hunt

4th            William Wildern                           Old Berks Hunt

5th            Jasmine Greenwood                    Berkeley Hunt

6th            Heidi Ford                                      VWH Hunt

7th            Lucy Horsefall                                Old Berks Hunt

8th            Bethany Sallis                                North Cotswold

9th            Samantha Wilkins                        Cotswold Vale Farmers Hunt

10th          Faith Jolleys                                   Old Berks Hunt

 

 

Class 3                 70 – 75cm                             

 

Teams   1st            The Mixers 

Holly Slatter (N.Cotswolds)

Alice Garfield (SH&RH)

Tom Beattie (Beaufort)

Jasmine Greenwood (Berkeley)

 

2nd          Put Together                                

Maddie Perry (Beaufort)

Lucy Hicks (BHS)

Faye Grubb (Croome)

Phoebe Hudd (Minchinhampton)

 

3rd           CVF Goji Berries                          

Rosie Williams

Laura Bingham

Abby Taylor

Georgia Day

 

4th           South Hereford & Ross Harriers    

Lydia Whitehouse

Ronie May Thomas

Alice Garfield

Lucy Powell

 

5th           Beaufort Hounds                         

Caitlin McAllister

Lucy Peevers

Willa Gibb

Megan Luddington

 

6th           Beaufort Beagles                        

Maddie Perry

Will Connors

Victoria Lee

Mireille Abbots

 

 

Class 3                 Individual Placings            

1st             Tom Beattie                                   Beaufort Hunt

2nd            Ronie May Thomas                     South Hereford & Ross Harriers

3rd            Rosie Willams                               Cotswold Vale Farmers Hunt

4th            Isabella Cornago                          Old Berks Hunt

5th            Lucy Hicks                                      Berkeley Hunt South

6th            Willa Gibb                                      Beaufort Hunt

7th            Georgia Day                                  Cotswold Vale Farmers Hunt

8th            Jasmine Greenwood                  Berkeley Hunt

9th            Maddie Perry                               Beaufort Hunt

10th          Alisha Underwood                      Stroud

 

 

Class 4                 80 – 85 cm                            

 

Teams   1st            Old Berks Hunt Pink                   

Lila Bremner

Scarlet Paton

Isabella Miners

Florence von simson

 

2nd          Beaufort Connemaras               

Amy Peevers

Grace Tucker

Amelia James

Bea Adamson

 

3rd           Beaufort Exmoors                       

Maddy Adamson

Willa Gibb

Maddie Perry

Tom Beattie

 

4th           CVF Cranberries                          

Rosie Williams

Lucy Parkinson

Barnie Brotherton

Emily Pitman

 

5th           South Hereford & Ross Harriers    

Lydia Whitehouse

Ronie May Thomas

Alice Garfield

Lucy Powell

 

6th           Croome                                          

Faye Gubb

Robert Saunders

Holly Wylde

Eddie Egginton

 

Class 4                 Individual Placings            

1st             Tom Beattie                                   Beaufort Hunt

2nd            Lily Bremner                                  Old Berks Hunt

3rd            Scarlet Paton                                 Old Berks Hunt

4th            Ronnie May Thomas                    South Hereford & Ross Harriers

5th            Rosie Williams                               Cotswold Vale Farmers Hunt

6th            Emily Garfield                                South Hereford & Ross Harriers

7th            Grace Tucker                                 Beaufort Hunt

8th            Amelia Ford                                   Minchinhampton

9th            Amelia James                                 Beaufort Hunt

9th            Lucy Hicks                                       Berkeley Hunt South

 

 

Class 5                 90 – 95cm                             

Teams   1st            Old Berks Hunt Grey                  

Lila Bremner

Scarlet Paton

Isabella Miners

Florence von Simson

 

2nd          VWH Melons

Felicity Elvidge

Alice Hall

Hermione West

Lauren McNally

 

3rd           Croome                                          

Robert Saunders

Kate Saunders

Holly Wylde

 

4th           Beaufort Fells                              

Jack Beattie

Jonny Sandeman

Poppy Briselden

Emma Hatherall

 

5th           Mixed Together                          

Thomas Bradburne (OBH)

Caroline Wood (BHS)

Barnie Brotherton (CVF)

Nicholas Holden (Worcs.)

 

6th           Beaufort Suffolk Punches         

Grace Tucker

Ethan Stock

Bea Adamson

Amelia James

 

Class 5                 Individual Placings            

1st             Scartet Payton                              Old Berks Hunt

2nd            Ella Rosenfeld                                Old Berks Hunt

3rd            Barnie Brotherton                       Cotswold Vale Farmers Hunt

4th            Poppy Briselden                            Beaufort Hunt

5th            Ellie Godwin                                  Cotswold Vale Farmers Hunt

6th            Amelia James                               Beaufort Hunt

7th            Thomas Bradburne                     Old Berks Hunt

8th            Grace Tucker                                 Beaufort Hunt

9th            Caroline Wood                             Berkeley Hunt South

10th          Isabella Miners                             Old Berks Hunt

 

 

Class 6                 100 – 105cm                        

Teams   1st            Old Berks Hunt Gold                  

Lila Bremner

Scarlet Paton

Wanda Criswell

Ella Rosenfeld

 

2nd          VWH                                               

Hermione West

Lauren McNally

Felicity Elvidge

Sapphire Graham

 

3rd           Mixed Up                                      

Ellie Davison (N. Cots)

Poppy Clarke (N.Cots)

Hester Elvidge (Cotswold)

Emma Hatherall (Beaufort)

 

4th          Put Togethers                              

Victoria Holland (Wyre Forest)

Maddie White (Worcs)

Poppy Briselden (Beaufort)

 

Class 6                 Individual Placings            

1st             Lila Bremner                               Old Berks Hunt

2nd            Estelle Stables                            Old Berks Hunt

3rd            Sapphire Graham                       VWH Hunt

4th            Ella Rosenfeld                             Old Berks Hunt

5th            George Edgedale                        VWH Hunt

6th            Ellie Davison                              North Cotswold Hunt

7th            Lauren McNally                          VWH Hunt

8th            Hermione West                           VWH Hunt

9th            Wanda Criswell                            Old Berks Hunt

10th          Maddie White                              Worcestershire Hunt