Sunday December 17, 2017
2016 Area 9 Postal Shoot

Congratulations to the winners of this year’s Area 9 Postal Shoot. We had a great entry, with over 150 competitors and 111 who carried on through the winter to finish the competition. Some excellent shooting, too, with six 1000 shoots recorded.

Click Here for Area 9 Postal Shoot 2015-16 – Final Results

Class 1 – Tadpole – Girls

1. Abi Agami (South Hereford and Ross Harriers)
2. Jemima Pearce (Beaufort)
3. Rosie Greenhill (South Hereford and Ross Harriers)

Class 1 – Tadpole – Boys

1. George Duff (Elms – North Hereford)
2. Orlo Clark (Beaufort)
3. Finlay Montgomery (North Shropshire)

Class 2 – Mini – Girls

1. Lara Davidson (Elms – North Hereford)
2. Erin Kemple (Cotswold Vale)
3. Jess Pitcher (Berkeley)

Class 2 – Mini – Boys

1. Will Connors (Beaufort)
2. George Hall (Beaufort)
3. Sam Allen (Berkeley)

Class 3 – Junior – Girls

1. Poppy Clark (Beaufort)
2. Rachel Hatherell (Beaufort)
3. Cressie May (Cotswold)

Class 3 – Junior – Boys

1. Tom Connors (Beaufort)
2. Alex Lawson (South Hereford and Ross Harriers)
3. Cameron Scott (OBH)

Class 4 – Seniors

1. Ella Eadon (Hurworth)
2= Ellie Bliss (Cotswold)
2= Jack Church (OBH)

Class 5 – Adults

1. David Bilbsy (Malvern)
2. Fred Church (OBH)
3. Rachel Montgomery (North Shropshire)

Tadpole Teams

1. Elms – North Hereford (Hugo Cornwell; Angus Grey-Cheape; Hamish Davidson; George Duff)
2. Cotswold Vale (Charlotte Adshead-Curnock; Lucy Davies; Daphne Garbutt; Jasper Hunter)
3. Beaufort – Blue (Orlo Clark; Jemima Pearce; Harry Smith)

Mini Teams

1. Beaufort – Buff (Josh Barker; Will Connors; George Hall; Joseph Pearce)
2. Beaufort – Red (Hermione Brewster; Jessame Llewellen-Palmer; Rosie Roche; Millie Smith)
3. Elms – North Hereford (Tom Birley; Amelia Broughton; Lara Davidson; Finlay Davison)

Junior Teams

1. Beaufort – Green (Poppy Clark; Tom Connors; Charles Hall; Rachel Hatherell)
2. Cotswold Vale (Archie Garbutt; Grace Pitman; Lottie Roberts; Emily Roberts)
3. Tumpy Green (Holly Chandler; Jamie Lessels; Abi Marsh; Charlotte Wilson)

Adults Teams

1. Ledbury (Jane Austin; Jenni Clements; Hilary Barfoot-Saunt)

I hope you all enjoyed it and will wish to compete again next winter.

Best Regards,

Fred Church