Sunday May 29, 2022
For National Pony Club updates and information please go to pcuk.org
2018

 

2018 Championship results

Tetrathlon
Open Boys Jack Stephens Brecon & Talybont 3rd
Intermediate Boys Morgan Thompson Llangeinor 2nd
 
 
 
 
Kitt Stephens Brecon & Talybont 3rd
Area 10 mixed team 3rd
Horse and Pony Care
Juniors Irfon & Tywi 8th
Dressage
Novice
Esme Freeman Glamorgan 8th
Holly Thomas Monmouthshire 9th
Anaya Stewart Tredegar Farmers 4th
Rosie Thomson Golden Valley 8th
DTM Lily Williams Curre 4th
Intermediate
To Music Sophie Smith Llangibby 2nd
Evie Vaughan-Jones Glamorgan 4th
Open Area 10 Mixed Team (Tiri Budd, Iesha Wilding, Grace Gillies, Phoebe Sussman) 3rd
Iesha Wilding Curre 5th
Tiri Budd Curre 8th
Grace Gillies Llangibby 7th
 Eventing
Novice Team  Glamorgan  9th
Bethany Jarvis Glamorgan 6th
KATE BROWN Glamorgan 1st
 Open Team Monmouthshire 6th
Lianne Edwards Monmouthshire 6th
Genevieve Kirk Monmouthshire 4th
Katie Bambridge Llangibby 6th
Show Jumping
Novice Megan Meredith Golden Valley 6th
Lily Williams Curre 7th
 Open Team Monmouthshire 6th
Georgie Williams Monmouthshire 7th
Endurance
Senior Novice (32km):
Hannah Crocombe (Curre) – 1st
Abigail Yeates (Curre) – equal 2nd
Holly Yeates (Curre) – equal 2nd
Alice Evans (Curre) – 4th
Ben Evans (Curre) – 6th
Junior Novice (32km):
Alex Powell (Brecon & Talybont) – 5th
Senior Intermediate (40km):
Sara Williams (Curre) – 3rd
 
 
 
 
2017 Champs results

Eventing

 PC 90

 1st          Alice Pembridge                Glamorgan

2nd         Holly Thomas                     Monmouth

4th           Harriet Hodnett                  Teme Valley

 

PC 100

 2nd         Katie Thomas                     Radnor & West Hereford

6th          Abi Meredith                       Golden Valley

 

PC Open

2nd and Best Branch Team             Monmouthshire

3rd         Rebecca Pugh                    Monmouthshire

3rd         Georgie Williams               Monmouthshire

 

Regionals

 3rd                                                      Brecon & Talybont

1st          Scarlett Duffy                     Brecon & Talybont

5th          Jessica Wyllie                     Curre

5th          Lily Williams                       Curre

6th          Archie Jones                      Radnor & W Hereford

 

 

Show Jumping

 Novice

 4th          Charlotte Tudor                 Llangeinor

 

Horsemanship Award

 2nd         Evie Vaughan-Thomas    Glamorgan

 

Regionals

 2nd                                                      Monmouthshire

4th                                                       Llangeinor 

5th          Catherine Bird                    Llangeinor

 

Tack & Turnout

 1st                                                       Curre

5th                                                       Llangeinor

3rd         Katie Short                         Tredegar Farmers

6th          Owen John                         Glamorgan

 

Dressage

 Open

 3rd         Alice Livesey                      Monmouthshire

4th          Tiri Budd                             Curre

6th           Kathryn Carmody            Golden Valley

 

Regionals

 

6th          Llangeinor

2nd         Rhys Ford                           Glamorgan

2nd         Rwbi Richards                   Llangeinor

 

Mounted Games

 Intermediate

 6th                                        Llangibby

 

Juniors

 6th                                        Monmouthshire

 

Polocrosse

 Open

 3rd                                       Llangeinor

 

Novice Juniors

 1st                                        Llangeinor

 

JANUARY 2018
3RD CHRISTMAS JUMPING SHOW TRILEY  
       
       
FEBRUARY 2018
17TH AREA 10 QUIZ BRECON AREA 10
23RD AREA 10 SJ TRAINING DAYTraining Times 23.2.18 USK AREA 10
25th DRESSAGE POINTS SHOW WITH DENGIE QUALIFIER TRILEY  
       
       
MARCH 2018
4TH DENGIE DRESSAGE MONMOUTH (USK) AREA 10
18th DENGIE SJ SUNNYBANK AREA 10
       
       
       
APRIL 2018
2ND HORSE & PONY CARE TALYGARN AREA 10
29TH MOUNTED GAMES LLANGEINOR AREA 10
       
JULY 2018
7TH AREA DRESSAGE DINAS POWYS AREA 10
8TH AREA TET (RIDDEN)   AREA 9
14TH AREA TET (DISMOUNTED)    
21ST AREA EVENTING CHEPSTOW AREA 10
31ST AREA SHOW JUMPING ALPS AREA 10
       
AUGUST 2018
31ST B Test TRILEY AREA 10
       
       

Rules for the 2017/2018 Series

Please note: Commanders are allowed in Prelim Rounds only. Commanders are NOT permitted at Area Competitions or the Championships.

 

Pony Club Dressage Tests for 2018

 DRESSAGE

DENGIE WINTER LEAGUE:
Level Prelim & Area Test Championship Test
Novice The Pony Club Novice Dressage Test 2009 The Pony Club Novice Dressage Championship Test 2012
Intermediate The Pony Club Intermediate Dressage Test 2013 The Pony Club Intermediate Dressage Championship Test 2014
Open The Pony Club Open Dressage Test 2015 The Pony Club Open Dressage Championship Test 2014

 

 

Area 10 Dengie dressage 4th March 2018 at Usk college
Class 1 – Sinai Intro 3 (indoor)
Class 2 – BD Intro C (outdoor)
Class 3 – BD Prelim 14 (outdoor)
Class 4 – BD Prelim 12 (indoor)
Class 5 – 5A BD Novice 28, 5B BD Novice 24 (indoor)
Class 6 – Pony Club Dengie Novice Area Qualifier – PC Novice dressage 09 (outdoor) Entry £17 to Helen Dawson
Class 7 – Pony Club Dengie Intermediate Area Qualifier – PC Intermediate dressage 2013 (should be indoor) Entry £17 to Helen Dawson
Class 8 – Pony Club Dengie Open Area Qualifier – PC Open Dressage 2015 (indoor) Entry £17 to Helen Dawson,Sinai dressage Camborne,Primrose Green Raglan Usk Monmouthshire NP15 2DU tel 0291 691864, 07714254237 cheques to Helen Dawson

Area Dressage 2018 RESULTS

Pony Club Dressage Tests for 2018

DRESSAGE

DENGIE WINTER LEAGUE:
Level Prelim & Area Test Championship Test
Novice The Pony Club Novice Dressage Test 2009 The Pony Club Novice Dressage Championship Test 2012
Intermediate The Pony Club Intermediate Dressage Test 2013 The Pony Club Intermediate Dressage Championship Test 2014
Open The Pony Club Open Dressage Test 2015 The Pony Club Open Dressage Championship Test 2014

 

Results Sheet INT    Results Sheet NOV     Results Sheet OPEN    Results Sheet REG

ony Club Area 10 Results

Pony Club Area 10 Team Results

AREA 10/BE LEAGUE COMPETITION 2018

Results – 

PC/BE110
1st-Georgie Williams La Liga 13 points 
2nd-Lianne Edwards Country Lonestar 11 points 
3rd Charles Matthews Sallymount Condios 8 points 
4th-Georgie Williams Natasha 4 points
5th-Georgie Williams Southpaw 1 point

PC/BE100
1st-Katie Thomas Cefnpant Iolo 41 points
2nd-Ffion Loring Flamenca Z 12 points 
3rd-Charles Matthews Woolaston Shadowdancer 8 points

PC/BE90
=1st-Ffion Loring Flamenca Z 11 points 
=1st-Whizz Allott Bryan Habana 11 points

 

AREA 10/BE LEAGUE COMPETITION 2017

Below are the results of the 2017 competition.  Entries were up 56% on last year and I am very pleased to say that the first prize winners will all receive rugs very kindly donated by Wye Valley Country Stores.

The prizes come in the form of training vouchers with either a BE or PC accredited coach.  So please send either your invoice or receipt to me (Cross Dermond, Penallt, Monmouth NP25 4AP or by email) and Area 10 will forward the money on to you.  The variation in prize money reflects the numbers of entries in each class.
 
I should be very grateful if the winners could send me a photo of them in action and also one of them receiving their prize at their Branch prize giving so we can put it on the website.
 
Congratulations to them all.
 
BE Novice/PC Open
 
1st Becky Pugh Master Tarka Monmouthshire 16 points £100 in training vouchers                                                   A4PC1204
2nd Becky Pugh GCD Zergorino  Monmouthshire 15 points £50           “             “
3rd Lianne Edwards Country Lonestar  Monmouthshire 12 points £25           “             “
 
BE100/PC100
 
1st Charles Matthews Mr Delicious Curre 20 points £100 in training vouchers                                         Barney Sapey
2nd Georgie Williams Funny Money III  Monmouthshire 19 points £40           “             “
3rd Fern Thomas Honey Rose Golden Valley 16 points £20           “             “
 
BE90/PC90
 
1st Ffion Loring Flamenca Z Dare Valley 33 points £75 in training vouchers                                                                c   ffion
2nd Isobel Allot Tuesday’s Child  Monmouthshire 23 points £30         “            “
3rd Lucy Morgan Spot the Illusion  Monmouthshire 21 points

 

 

Triley Fields were the winners of the senior H&P care competition this year and Irfon & Tywi were the junior winners. Both teams will be representing Area 10 at the Championships this summer.

17862837_766846613492695_6088762575928651803_n IMG_0317

PRA / PONY CLUB TRAINING DAYS

Format Of The Day
The days are open to experienced and non-experienced Members and they will be put in appropriate groups.  The age limit for actually racing is 9-15 years on 1st January 2019. The day will start at 9.30 and there will be sessions with a jockey coach, a fitness expert and then on the pony, a session in the school followed by going up the gallops.

Members and their pony will be assessed as to their ability, confidence & competence and at the end of the day will be informed by the Assessor as to whether they have passed. If this is the case then they will be able to use this qualification to enter a Pony Club Race Day and be eligible to take part in Pony Racing Authority (PRA) races staged in 2017.

Area 10 Quiz Results
An enjoyable day was had by all 11 teams competing at the Area 10 quiz. The scores remained very close throughout and the standard was really very high. Congratulations to everyone who took part and thanks again to all parents and helpers who helped make the day run smoothly.
 
Centres
1st –  Triley Tornadoes
2nd – Talygarn Navy
3rd  – Triley Trotters
4th  – Talygarn Gold
 
Branches
1st   – Brecon and Talybont – Charlies Angels
2nd – Crickhowell
3rd – Brecon and Talybont – Pheobes Fillies
4th  – Curre Foxes
5th –  Irfon and Tywi
6th  – Curre Hounds and Sennybridge Stars
Triley - collage winners
Brecon and Talybont - Branch winners
 
 
                                       PastedGraphic-1
 
 

2018

Area 10 are holding a B test on Friday 31st August 2018 at Triley Fields Equestrian Centre.  If you have any members who want to take the test please fill in the B Test nomination form and return it to Charlotte Rowell with a cheque for £80 (or £40 per section).

2017

Very well done to Lizzie Brown and Abi Meredith from Golden Valley who both passed their final sections of the B test and now both hold the full B test.

Very well done to the following members who all passed their Pony Club Lungeing Test on 29th September –

Georgie Williams and Jemima Griffiths from Monmouth
Rachel Davies from Llangibby
Georgie Archer from Golden Valley
Meg Gedge, Phoebe Sussman and Charlotte Nixon from the Brecon and Talybont.

 

A wonderfully large cohort of members took their B tests At Triley Fields on 24th August and there were some very good results.  A big congratulations to all of those below who got their full B test, all at the first attempt.Emily Langford (Crickhowell)
Rachel Davies (Llangibby)
Rosie Thomson (Golden Valley)
Jack Stephens (Brecon & Talybont)
Meg Gedge (Brecon & Talybont)
Phoebe Sussman (Brecon & Talybont)Two members passed their riding: Charles Matthews (Curre) and Abi Meredith (Golden Valley) and two members passed their Horse & Pony Care: Lizzie Brown (Golden Valley) and Jaz Armistead (Golden Valley).We will be running another B test in the Spring, further details to follow.
 
 
 
Here is a list of the round titles for the 2018 National Quiz;
 
In no particular order:
1.        The Pony Club around the world
2.      Name that system
3.       Cause & Effect – confirmation
4.      Alphabet Soup – General equine knowledge
5.       What is this? – Points of horse & Skeleton
6.      Pairs Round – Diseases
7.       Individual Round – Tack Room
8.      Abbreviations – eg, TPC = The Pony Club
9.      Before & After – eg Show              Worm = Show Ring Worm 
10.   Picture Round – Venue & Event – United Kingdom
Area 10 Talent Pathway Assessment day 2018
 
Huge congratulations goes to three riders from Area 10 who have been selected for the final assessment of the Talent Pathway Scheme.Meg Gedge from the Brecon has been selected for Eventing
Anaya Stewart from Tredegar Farmers has been selected for Dressage
Georgie Williams from Monmouth has been selected for Show Jumping.We wish them the very best of luck for the final and well done girls!