Monday July 4, 2022
For National Pony Club updates and information please go to pcuk.org
Area dressage results – breakdown showing all qualifiers
2022 Area 10 Qualifier Results 
AREA 10 DRESSAGE 2022 – RESULTS
CLASS 2 – OPEN AREA QUALIFIER – INDIVIDUAL
1st Q JACK SPEAKMAN CURRE
2ND Q TEAM SOPHIE SMITH LLANGIBBY
3RD Q TEAM FFION PRIDDLE LLANGIBBY
4TH Q TEAM KATIE BAMBRIDGE LLANGIBBY
5TH   GEORGINA WILLIAMS MONMOUTH
CLASS 2 – OPEN AREA QUALIFIER – TEAMS
1ST Q LLANGIBBY

 

AREA 10 DRESSAGE 2022 – RESULTS
CLASS 3 – INTERMEDIATE AREA QUALIFIER – INDIVIDUAL
1st Q TEAM LILY WILLIAMS CURRE
2ND Q TEAM HOLLY YEATES CURRE
3RD Q SOPHIE SMITH LLANGIBBY
4TH Q TEAM BEA NEWINGTON BRIDGES CURRE
5TH   CAITLYN BURKE DARE VALLEY
6TH   GRACE GILLIES LLANGIBBY
CLASS 3 – INTERMEDIATE AREA QUALIFIER – TEAMS
1ST Q CURRE
2ND   LLANGIBBY
3RD   MIXED A

 

AREA 10 DRESSAGE 2022 – RESULTS
CLASS 6 – NOVICE AREA QUALIFIER – INDIVIDUAL
1st Q FLORENCE MARSH LLANGEINOR
2ND Q JOSIE DIX GLAMORGAN
3RD Q TEAM ELI NORTH MONMOUTH
4TH Q HATTIE OSBOURN GLAMORGAN
5TH Q JOSIE DIX GLAMORGAN
6TH   GWEN HOWELLS DARE VALLEY
CLASS 6 – NOVICE AREA QUALIFIER – TEAMS
1ST   MIXED A
2ND Q MONMOUTH MONKEYS
3RD   DARE VALLEY DRAGONS
4TH   GLAMORGAN GALLOPERS
5TH   CURRE
6TH   SUNNYBANK

 

AREA 10 DRESSAGE 2022 – RESULTS
CLASS 8 – GRASSROOTS AREA QUALIFIER – INDIVIDUALSECTION G
1st Q TEAM GEORGIE MORGAN GOLDEN VALLEY
2ND Q TEAM HOLLIE DAVIES LLANGEINOR
3RD Q ELISHA THAIRS KENFIGHILL
4TH Q TEAM JOS MORGAN LLANGEINOR
5TH Q JUDE NORTH CURRE
6TH Q TEAM LYRA REYNOLDS DINAS POWYS
7TH Q TEAM LILLI BIANCHI GLAMORGAN
8TH Q TEAM ISLA MORGAN GOLDEN VALLEY
9TH Q TEAM ZOE JONES UNDERHILL
10TH Q MAISY YOUNG MONMOUTH
SECTION H
1ST Q TEAM CATRIN JONES LLANGEINOR
2ND Q SOPHIE HARRIS PENTYRCH
3RD Q TEAM AMY JENKINS DINAS POWYS
4TH Q TEAM POPPY ANDERSON LLANGEINOR
5TH Q TEAM ELLIE RUMBLE DARE VALLEY
6TH Q TEAM FLORENCE MANNION LLANGEINOR
7TH Q TEAM SASHA CORKILL LLANGEINOR
8TH Q TEAM ERIAN MUTTIT JONES UNDERHILL
9TH Q TEAM CATRIN SWANN DINAS POWYS
10TH Q TEAM IZZY TOWERSEY GOLDEN VALLEY
11TH Q TEAM ELLA DAVIES UNDERHILL
12TH Q TEAM MEGAN BEVAN LLANGEINOR
13TH Q TEAM ROSA DAVIES GOLDEN VALLEY
14TH Q ARIAN SONGHURST DARE VALLEY
15TH Q CARYS YOXALL LLANGIBBY
CLASS 8 – GRASSROOTS AREA QUALIFIER – TEAMS
1ST Q LLANGEINOR ROBINS
2ND Q GOLDEN VALLEY
3RD   MIXED A
4TH Q DINAS POWYS BAYS
5TH Q LLANGEINOR WRENS
6TH Q UNDERHILL GOLD
7TH Q DARE VALLEY DANCERS
8TH   CURRE
9TH   DINAS POWYS GREYS
10TH   LLANGIBBY DIAMONDS
11TH   UNDERHILL PURPLE
12TH   DARE VALLEY DAFFODILS
13TH   LLANGIBBY PLATINUMS

 

AREA 10 DRESSAGE 2022 – RESULTS
CLASS 9 – SEEDLINGS AREA QUALIFIER – INDIVIDUAL
1st Q LILLIE MAE BUFTON UNDERHILL
2ND Q ROBYN COTTRELL MONMOUTH
3RD Q MARI SCOTT UNDERHILL
4TH Q FLORENCE BARSTOW UNDERHILL
5TH Q JESSICA DAVIES MONMOUTH
6TH Q NEO LEWIS MONMOUTH
7TH Q NEO LEWIS MONMOUTH
CLASS 9 – SEEDLINGS AREA QUALIFIER – TEAMS
1ST Q UNDERHILL BLACK
2ND Q MONMOUTH MICE
Area Dressage results

https://www.ponyclubresults.co.uk/Events/event.php?eventid=1732

Area Dressage times

Times now available.

Tet report from Bicton
Great to be back at Bicton, the most wonderful setting and one of the best competitions. Area 10 competitors are few in numbers but we should all be very proud of the results they produce. Tetrathlon is not just about competition it’s a family fun environment that everybody supports and encourages each other, what ever the age.
Open Girls
Phoebe Williams Jones best swim and 3rd over all
Phillipa Allen Best run
Megan Jones Best shoot
Daisyanna Stephens individual girls great run over a tough hilly course
Area 10 Open Girls Team 2nd over all
Miriam Holmes
Phoebe Williams Jones
Phillipa Allen
Megan Jones
Open Boys
Morgan Edwards 3rd individual, best shoot and 1400 ride.
Morgan Thompson 6th individual and best swim
Mini boys
Reuben Kennan 7th with PBS in every discipline 💪
Tadpoles
Eloise Williams Jones Best Swim
AREA 10 SJ Qualifier – schedule now available

SJ – Sunday 10th July  – Golden Valley Hunt branch – PC Area 10 Show Jumping Schedule 2022 now available

Area 10 Blue Cross Care Qualifier

Area 10 Blue Cross Care Competition
Qualifier for the Blue Cross Care Championships 2022

DATE: Sunday 3rd July 2022

ORGANISED & HOSTED BY: Underhill Riding Centre Pony Club
ADDRESS OF VENUE: Underhill Riding Stables, Dolau, Llandrindod Wells, Powys, LD1 5TL
Entries Close: 17th June 2022

Entry Form now available 

New Area 10 Tet Coordinator

Welcome to Polly Stephens who is the new Area 10 Tetrathlon coordinator – Been (and still) is a Brecon and Talybont PC mum for 17yrs and been very involved in tetrathlon for the last 14 with all three children. 

My no is 07850 561359
stephens112@btinternet.com
Mounted Games Friendly

Please see attached a schedule for a friendly Mounted Games competition being run by the Amman Valley PC.  Mixed Teams are welcome if you’re not able to get a full team up from your branch.

Regionals at 70cm for Dressage and SJ

We’ve had it confirmed that there will be a 70cm class for Dressage (using 70cm eventing test) and a separate 70cm class for SJ, so there will be a class to qualify for at this level, from our Area 10 Area Competitions.

There will be no age restriction on these classes (previously intended for 13 and under).  Anyone who’s previously done 80 grass roots level is not eligible.
 
For info, here is a link to the Rectory Farm schedule.  Our Area 10 schedules are in the course of being amended to reflect this.
 
 
Best wishes
Isobel
PC vaccination rules reminder
A reminder of the Pony Club Vaccination rules – ALL horses/ponies coming to the Pony Club Championships at Offchurch Bury should have been vaccinated within 6 months and 21days and NOT 7 days prior to the Championships and stop checks will be carried out daily at the Championships by the vets on duty.
This works out that the booster should be given any time from 1st February 2022 but not within the 7 days prior to the day of competing.
The minimum time a horse/pony that has not previously been vaccinated or needs to start again due to a lapse in the administration of the vaccination is 28 days.
Wed 13th July primary injection, 21days later 2nd injection 3rd August and compete on 11st August (first day of Champs).