Thursday December 8, 2022
For National Pony Club updates and information please go to pcuk.org
Area 13 Eventing League 2021

It was wonderful to see so many of you there at the Prize Giving on 6 November!  Huge congratulations to everyone that took part and to those who were placed.   

The Area 13 Eventing League to a lot of people to deliver and there are lots of people to thank:

Firstly to our wonderful sponsors.  Thank you for supporting your local Pony Club Area and for the donations and generous prizes  – thehungryguest.com, www.kublox.co.uk, www.pommel.co.uk and www.flexars.com, www.ponymag.com

Thank you the coaches and venues who donated prizes – Mark Corbett, Justin Clubley, Sarah MacDonald, Munstead Horse Trials, Tweseldown

Finally, last but by no means least, to Andrea Hurley who was the mastermind behind the Area 13 Eventing League – we all really appreciate your hard work and efforts – you really are queen of the spreadsheet!!!  😀 

The Area 13 Eventing League will return in 2022 and we hope to see you there for more Pony Club Eventing fun!!

Final Results and prizes below:

PC110

1st – Fi Dallyn & The African Queen (LLPC) – Branded Jacket & Rug, The Hungry Guest Hamper & PC110 Trophy
2nd – Verity Leggett & Ringwood Jackie D (LLPC) – Branded Gilet & Saddlecloth, Lesson with Mark Corbett
3rd – Ella Palmer & Jubilee Star III (Petersfield) – Branded Gilet & Saddelcloth, Tweseldown Schooling Voucher
4th – Alice Robinson & Derrys Diamond Cavalier (Petersfield) – Pommel Shampoo
5th – Madison Peries & Class Secretly Dun (Garth Hunt) – Pommel Shampoo
6th – Madison Peries & Cluain Caoin Mirah (Garth Hunt) – Le Mieux Headcollar
7th – Maddison Peries & Class Jewel (Garth Hunt) – KM Elite Horse Treats
8th – Piers Fairston & Samphire III (Cowdray Hunt) – Branded Haynet)

PC100

1st – Anna Jordan & Knockeven Grange (LLPC) – Branded Jacket & Rug, Lesson with Mark Corbett & PC100 Trophy
2nd – Molly Barnard & Witchcombe Stan The Man (B & SC) – Branded Gilet & Saddlecloth, Tweseldown Schooling Voucher
3rd – Ava Wigginton & Tomona Lad (LLPC) – Branded Gilet & Saddlecloth, The Hungry Guest Hamper
4th – Isabel Raimes & West Field Rebel (HHPC) – Flexars Voucher
5th – Megan Dyer & A Splash Of Class (Petersfield) – Pommel Shampoo
6th – Josephine Porter-Wright & Buck Or Two (Petersfield) – Pommel Shampoo
7th – Chloe Allday & Ballyduff Max (LLPC) – Branded Haynet
8th – Scarlett Denton & Larkfield Sammy (LLPC) – Leadrope
9th – Eliza Porter-Wright & Golden Lady (Petersfield)
10th – Florence Rowsell & Diamond Jack (HHPC)

PC90

1st – India Myres & Kians Callow Colour (Cowdray Hunt) – Branded Jacket & Rug, Lesson with Justin Clubley & PC90 Trophy
2nd – Darcey Mayes & Whats Dat (LLPC) – Branded Gilet & Saddlecloth, Munstead Schooling Voucher
3rd – Annabel Pym & Girl From The Top Of The Hill (HHPC) – Branded Gilet & Saddlecloth, The Hungry Guest Hamper
4th – Selina Hunter & Carraun Phaidin (Cowdray Hunt) – Flexars Voucher
5th – Bethany Cole & Fronerthig Bendigeidfran (B&SC) – Pommel Shampoo
6th – Ava Holt & Tristan Hill (Petersfield) – Kublox Goodie Bag
=7th – Archie Holmes & Patchwood Montella (HHPC) – Branded Haynet
=7th – Tabitha Palmer-Savage & Crosstown Shadow (Garth Hunt) – Branded Haynet
9th – Albert Bell & Cannaght Schwepps (HHPC)
10th – Ella Sinclair & Garrybrit Twinkle (HHPC)

PC80 (13+)

1st – Gigi Benson & Caoran Beg Hero (Chiddingfold) – Branded Jacket & Rug, Munstead Schooling Voucher
2nd – Holly Fisher & The Star Magician (HH(N)) – Branded Gilet & Saddlecloth, Lesson with Sarah Macdonald
3rd – Lauren Bendell & Tracey’s Treasure (HH(N)) – Branded Gilet & Saddlecloth, The Hungry Guest Hamper
4th – Imogen Smythe & Seren Benfro (HHPC) – Flexars Voucher
5th – Katy Fisher & Bailey (HH(N)) – Pommel Shampoo
6th – Ella Woolmer & Crecora Angel (Vine Hunt) – Kublox Goodie Bag
7th – Brooke Meurer & Jigsaw (LLPC) – Branded Haynet
=8th – Lucia Bartle-Jones & Mavis May (Wokingham) – Lead Rope
=8th – Hattie Lloyd & Brisbane III (HHPC) – Lead Rope
=8th – Madeleine Robertson & My Friend Jackson (CFPC) – Lead Rope

PC80 (u13)

1st (and Overall PC80 Champion) – Hattie Biles & Knockmullen Foxy (Petersfield) – Branded Jacket & Rug, Lesson with Sarah Macdonald & PC80 Trophy
2nd – William Andrews & Rustenburg Diamond (HHPC) – Branded Gilet & Saddlecloth, Munstead Schooling Voucher
3rd – Lulu Saunders & Springcourt Bailey (B&SC) – Branded Gilet & Saddlecloth, PONY Magazine Subscription
4th – Neve Meurer & Mr P (LLPC) – Flexars Voucher
5th – Anya Hurst & Risqué Rooney (Petersfield) – Pommel Shampoo
=6th – Orla Brady & Lottie (Chiddingfold) – Kublox Goodie Bag
=6th – George Flexman & Sylvie (LLPC) – Kublox Goodie Bag
8th – Crystal Farmer & Doulton Beyonce (B&SC) – PONY Annual & Lead Rope
9th – Bartholomew Bell & & Woodrow Special Moment (HHPC) – PONY Annual
10th – Valentine Tierney & Ruby (B&SC)

Highest Placed Competitors who only competed at Pony Club competitions.

Each winning a bag of KM Elite Horse Treats:

PC100 – Molly Barnard & Witchombe Stan The Man (B&SC)
PC90 – India Myres & Kians Callow Colour (Cowdray Hunt)
PC80 (13+) – Imogen Smythe & Seren Benfro (HHPC)
PC80 (u13) – William Andrews & Rustenburg Diamond (HHPC)

Veteran Award for combination with highest combined ages, Branded Area 13 Eventing League Cap and Horselix treats:

Penny Ibbott & Horace The Horse (Petersfield)

 

***Details about the 2022 Eventing League will be announced in January and entries will open from 1 February***

CONTACT US:
If you have any questions about the programme, please contact Andrea at Area13eventing@gmail.com
If you are interested in Sponsoring the Area 13 Eventing League for 2022, please contact Julie at Area13eventing@gmail.com