Thursday September 19, 2019
Championships Results 2011

Congratulations to everyone who has represented their Branches at the various
Championships held so far.  Mixed results, one or two bad luck stories – Nina Wallrock’s horse coming off the lorry lame at Draycott – and some great successes.

Well done to Harry Tabor on winning the National Tetrathlon Championship.  He ran like the wind to overcome a stop on the cross country!  Well done to Jo Bluck and Poppy Douglas Johnson who won the Pairs Dressage to Music Championships – I don’t think they were expecting that.  Well done to all those individuals placed too.

Tash Bailey of the Cattistock  who came 2nd in the Open Eventing was a lovely surprise as she thought seriously of pulling out the week before, with Flora Lickiss also 3rd and Daisy Charlier not far behind, the team came 4th, having been given a wild card to compete!

Also 2 members from Area 14 commended for their Cross Country riding.

Emily Pope of the Craven Branch (who was 9th Individually in Open Eventing)

Hettie Horler of the Wylye Valley Branch (who was 2nd Individually Intermediate Eventing).

Well done the Avon Vale Rendell Polo Team for winning!

Wylye Valley Novice Dressage Team Champions on the amazing winning score of 7.  They won by 19 points over their nearest rivals.  More details to follow!

Banwell Novice Dressage Team 6th.

Tedworth Novice Eventing team 5th, with Louis Giordiardis winning in his arena and Hannah Francis from the Wylye Valley winning in her arena.

Full Championship Results


Some photos below:  Please keep sending them in.

Harry Tabor - Tet winner 2011
Harry Tabor – Boys Tetrathlon Champion 2011

Jo and Poppy - Pairs Dressage Champions

Jo and Poppy – Pairs Dressage Champions

L to R - Hannah Smith, Natalie Green, Jamie Noble Lewis, Hannah Langton, Hannah Stevenson. L to R – Hannah Smith, Natalie Green, Jamie Noble Lewis, Hannah Langton, Hannah Stevenson. New Forest Hunts Intermediate Tetrathlon Team 4th.  Jamie 10th Open Boys.

Wilton Intermediate Tetrathletes - 6th

Wilton Intermediate Tetrathletes – 6th
Harry Lane - South and West Wilts 5th Intermediate Boys

Harry Lane - South and West Wilts 5th Intermediate Boys

Harry Lane - South and West Wilts

Harry Lane - South and West Wilts

Antonia Riley - Aon Vale 5th Intermediate EventingAntonia Riley

– Avon Vale, 5th Intermediate Eventing

Hettie Horler - 2nd Intermediate eventing, Wylye Valley.

Hettie Horler - 2nd Intermediate eventing, Wylye Valley.

Stephanie Sherborne - 7th Intermediate eventing, Wilton

Phoebe Gregory - 4th Intermediate eventing, Wilton

Kirsten McFaull - 10th Intermediate eventing - Avon Vale

Kirsten McFaull - 10th Intermediate eventing - Avon Vale

Hattie Lanz - 3rd Intermediate eventing, Avon Vale

Hattie Lanz - 3rd Intermediate eventing, Avon Vale

Mendip Dressage team - 5th Intermediate Dressage

Wylye Valley Dressage team - 5th Open Dressage

Natalie Philips, Mavis Cruett - 6th Open Show Jumping, Wilton

Natalie Philips, Mavis Cruett - 6th Open Show Jumping, Wilton

Emily Pope, Craven, 9th Open Eventing and commended for XC riding

Emily Pope, Craven, 9th Open Eventing and commended for XC riding

Tedworth Novice Eventing team before cross country

Tedworth Novice Eventing team before Cross country

Tedworth Novice Eventers before Dressage.  5th overall, Louis winning in his arena.

Tedworth Novice Eventers before Dressage. 5th overall, Louis winning in his arena.

Banwell Novice Dressage team - 6th overall.

Banwell Novice Dressage team - 6th overall.