Tuesday April 23, 2019
Horse & Pony Care Competition 2019 Results

Please find results below for the H&PC comp today.  This is only the results,  I have asked the scorers to send spreadsheets of scores so waiting to see if they appear.  If I have missed any one off please would you be kind and forward  message to them, for me’

It was a great day.  Such lovely well mannered children a real joy, and super atmosphere all round.  The sun does help.

Please would all winning team representatives email me your email addresses so I can send the contact details to Stoneleigh/the office so you receive champs details. Not sure if the Minis have a championship. All results already sent in.

I hope you all have a happy summer

Best wishes 

Dido and Sue

Junior Results

Area 9 Horse & Pony Mini Results

Area 9 Horse & Pony Sen Results (2)

Area 9 Pony Club Awards Night

Postal Shoot Results 2018/2019

Please find the final results from the 2018-19 Area 9 Postal Shoot attached.  I plan to put the rosettes for the first 6 individuals in each class and first 10 teams in the post this week.  For all classes except Adults, I have split classes into Boys and Girls. 

Any tied scores have been resolved by counting the number of bulls.  Even then, we still managed one tied score! Thank you James Hulme and Will Connors for making me dig out an extra rosette !

The first 3 in each class were:

Tadpole Girls

1st – Holly Richards – Beaufort

2nd – Ruby Thomas – N Herefordshire

3rd – Millie Morgan-Jones – N Herefordshire

Tadpole Boys

1st – William Cornford – N Herefordshire

2nd – Harry Vigors – OBH

3rd – Sam Douglas – Beaufort

Mini Girls

1st – Abi Agami – SH&RH

2nd – Clara Skelston – Minchinhampton

3rd – Evie Ede – N Herefordshire

Mini Boys

1st – Thomas Roxburgh – N Herefordshire

2nd – Jamie Owen – N Herefordshire

3rd – Oscar Eugster – Berkeley

Junior Girls

1st – Isla Skelston – Minchinhampton

2nd – Esme Davenport – Minchinhampton

3rd – Millie Smith – Beaufort

Junior Boys

1st – Sam Allen – Berkeley

2nd – Xavier Abbots – Beaufort

3rd – Orlo Clark – Beaufort

Senior Girls

1st – Poppy Clark – Beaufort

2nd – Libby Horder – Berkeley Hunt South

3rd – Lexie New – OBH

Senior Boys

1st – Tom Connors – Beaufort

2nd – Jack Church – OBH

3rd – Matthew Baker – Ledbury

Adults

1st – Rachel Montgomery – N Shropshire

2nd – Fred Church – OBH

3rd – Darryl Hayes – South Devon West

Teams

1st – Beaufort Red (Xavier Abbots; Josh Barker; Will Connors; Poppy Clark)

2nd – N Herefordshire A (Evie Ede; Jamie Owen; Thomas Roxburgh)

3rd – Beaufort Orange (Holly Richards; Miles Hall; Orlo Clark; Millie Smith)

Special mention to our 1,000 shoot winners:

Abi Agami – SH&RH

Isla Skelston – Minchinhampton

Evie Lawson – SH&RH

Sam Allen – Berkeley – TWICE!

Libby Horder – Berkeley Hunt South

Many congratulations to all the rosette winners and to all who competed; we had 127 competitors this year, and 32 teams

I hope you all enjoyed it and will wish to compete again next winter.

 

 

Triathlon Championships 31 Mar 19 – Area 9 Results

Congratulations to the 19 competitors from 11 Branches and Centres in Area 9 who competed at the Pony Club Triathlon Championships at Milton Keynes on Sunday 31 March.  Although we had 25 qualifiers for the event, sickness and or work prevented the remaining 6 from travelling.  With 249 qualifiers from across the UK at the finals, the standard of performance was extremely high, with the winners in each class scoring over 3,000 points.

Full results are on the Pony Club website: http://www.pcuk.org/index.php/sports/tetrathlon/tetrathlon_competitions_and_events/winter_triathlon/

Those who competed, were:

Mini Girls

Sienna Keen (Beaufort) – 13th; 3rd Shoot

Isabella Davies (Worcestershire) – 18th

Khaya Swaine (Wickstead EC) – 25th; 4th Run

Abi Agami (South Hereford & Ross) – 28th

Mini Boys

Harry Barker (Beaufort) – 12th

Thomas Roxburgh (N Herefordshire) – 20th

Freddie Eaton (N Cotswold) – 23rd

Douglas May (Cotswold) – 29th; 2nd Run

Junior Girls

Lydia Cooper (Croome) – 5th; 3rd Swim

Penny Saunders (Cotswold) – 35th

Isla Skelston (Minchinhampton) – 38th

Junior Boys

James Hulme (Beaufort) – 6th; 3rd Run

Peter Aird (OBH) – 11th

Gregor May (Cotswold) – 22nd

Open Girls

Jess Telford (Beaufort) – 6th; 3rd Swim

Susannah Hoare (Cotswold) – 9th; 2nd Run

Cressie May (Cotswold) – 24th

Open Boys

Oliver Lewis (Beaufort) – 20th

Freddie Harper (Ledbury) – 22nd

Our A9 teams also fared well in the large, 55-team competition:

Area 9 Blue (Harry Barker – Beaufort); Freddie Eaton (N Cotswold); Lydia Cooper (Croome); Penny Saunders (Cotswold)) – 12th

Area 9 Green (Sienna Keen (Beaufort); Khaya Swaine (Wickstead); James Hulme (Beaufort); Gregor May (Cotswold)) – 19th

Area 9 Red (Abi Agami (SH&RH); Thomas Roxburgh (N Herefordshire); Isla Skelston (Minchinhampton); Jess Telford (Beaufort)) – 30th  

Congratulations, again, to all our competitors, many of whom achieved personal bests during the competition.

 

 

Vaccinations update for Cheltenham Pony Racing Day

With pony racing at Cheltenham fast approaching I need to make sure that

everyone who may attend knows of the restrictions we have to operate under

in order to race there.

This of course means that all ponies allowed into the Car Park area as they

arrive need to be full vaccinated with their latest vaccination being in the

last 6 months but not in the previous 7 days – this will also apply to any

companion horse they may have on the lorry/trailer even if they do not

intend to unload said companion.   We will have 2 Vets on duty at the

entrance to the North Gate to enforce the above.

 

YELA at Blenheim

The Young Equestrian Leaders award is working with the organisers of Blenheim Horse Trials to promote and encourage more young people to participate in volunteering.

As part of our joint work on this Blenheim Horse Trials will be promoting YELA to its volunteers and we have the opportunity to encourage Pony Club members to find out what it is like to volunteer at an international event.

There are a variety of roles to take up at the horse trials from meeting and greeting the visitors to equine chaperone. To register interest please find out more here: https://www.blenheimhorse.co.uk/volunteer

In the Blenheim Volunteer newsletter meet members of the team who ensure the event is a success, read about them in Trot up here: https://www.blenheimhorse.co.uk/sites/default/files/uploads/docs/Trot%20up%20March%202019%20FINAL.pdf

 

Coach of the Year Award

Huge congratulations to the winner of Coach of the Year Award Helena Sherwood from the Minchinhampton Pony Club. We are thrilled to have her as a Coach in Area 9!!

Area Quiz Results 2019

Congratulations to the winning team Croome PC Red Team! 

 

AH Training Dates 2019

Bookings via Horse Monkey

Tick         Cost
   

27th Feb

 

6pm – 8pm

Rectory Farm, Duntisbourne Abbots, Cirencester, GL7 7JW Stable Yard (A4 – A14)

With Kate Scott

 

£10

           
 

 

 

14th March

 

6pm – 8pm

Rectory Farm, Duntisbourne Abbots, Cirencester, GL7 7JW Foot and Shoeing (A15 – A20)

With Kate Scott

 

£10

   

4th April

 

6pm – 8pm

Rectory Farm, Duntisbourne Abbots, Cirencester, GL7 7JW Grooming (A21 – A26)

With Kate Scott

 

£10

 

 

 

25th April

 

6pm – 8pm

Rectory Farm, Duntisbourne Abbots, Cirencester, GL7 7JW Care & handling of Mares, Foals and Young Stock (B11 – B27), With Kate Scott  

£10

   

16th May

 

6pm – 8pm

Rectory Farm, Duntisbourne Abbots, Cirencester, GL7 7JW Confirmation (C1 – C4)

With Kate Scott

 

£10

 

 

 

6th June

 

 

6pm – 8pm

Rectory Farm, Duntisbourne Abbots, Cirencester, GL7 7JW Lameness (C5 – C10)

With Kate Scott

 

£10

   

27th June

 

 

6pm – 8pm

Rectory Farm, Duntisbourne Abbots, Cirencester, GL7 7JW Health and Condition (C11 – C15)

With Kate Scott

 

£10

Area 9 Show Jumping Championships 2019