Thursday December 2, 2021
For National Pony Club updates and information please go to pcuk.org
Presentation Evening 2016 – this page is now dormant

PRESENTATION EVENING – SOUTHWELL RACECOURSE – 12TH FEBRUARY 2016

      MANY THANKS TO ROBYN WEATHERALL FOR PRESENTING OUR PRIZES

Robyn started riding at the age of 3.  Her first pony was called Duffy and she was a member of the Monmouth Pony Club.  She started her eventing career at age 14 and continued until 17.  As her new 4 year old didn’t meet the required jumping standard, Robyn turned her focus to Dressage.  She has been selected and has ridden for Great Britain on the Small International Tour Teams and has competed at Inter I internationally.

THANK YOU SOUTHWELL RACECOURSE FOR HOSTING US – IT WAS SUPERB

THANK YOU SIMON and TRUDY TRAFFORD FOR COMING OVER TO TAKE THE PHOTOS

THANK YOU – MEMBERS, COMMITTEE, PARENTS, AND  ALL WHO SUPPORT US

The winning rosette selected by the Racecourse from those made during camp was designed by ELLIE WILLOUGHBY

OUR 2015 PRIZE WINNERS

The evening kicks off with the presentation of all Test Certificates, this year mainly E test and D test certificates achieved at Camp and Achievement Badges worked for during the year, as well as recognition badges for competitions entered and team armflashes – some 520 badges I all !

CAMP AWARDS

STABLE MANAGEMENT AWARDS

Jade Maxwell, Tara Boulton, Lucy Adlington, Amber Whitsed, Phoebe Hayward, Alice Theakstone, Eve Marshall, Eleanor Hammond and Natasha Platts

MOST PROGRESS AWARDS

Claudia Bowring, Jodie Trafford, Rebekah Lewis, Ellie Hallam, Savannah Willetts, Ellie Willoughby, Jack Hoyland, Alicia Vickers, Lilly Twomey, Ella Hoyland, Alexa Biddulph, Heidi Theakstone, Willow Greenhough, Edith Markham

OTHER CAMP AWARDS

Nic Lewis’s Ride receive the collaboration award – Tara Boulton, Will Burley, Jade Davenport, Ella Draper, Lily Gray, Lucy Hallam, Elin Lewis, Jodie Trafford

Special Award to Lucy Hallam and Will Burley

Best All rounder in Maxine’s Ride – Holly Willoughby – Rising Stars Award to Evie Twomey and Charlie – Most determined and resilient – Liviana Biddulph

Best coloured picture of her pony – Miya Jones – Constantly cheerful and smiling – Thomas Alcock – Rider concentrating really hard – Olivia Brightmore – Sleepy, snoring rider – Lexy Adlington – Stickability on speediest pony – Jessica Hall

STAR CHART WINNERS

Jade Maxwell, Tara Boulton, Jess Beeley, Claudia Lee, Beth White, Alice Theakstone, Ellie Willoughby, Alicia Vickers, Alexa Biddulph, Edith Markham

CAMP YARD WINNERS

GROUP 1 – GEMMA v. NIC – Winners – NIC’S RIDE – Tara, Will, Jade, Ella, Lucy, Elin and Jodie

GROUP 2 – LAURA v. EVIE – Winners – LAURA’S RIDE – Lucy, Lizzie, Jess, Megan, Rebekah and Jodie

GROUP 3 – SAM v. LIBBY – Winners – SAM’S RIDE – Karla, Hannah, Nonie, Phoebe, Claudia, Morgan and Savannah

GROUP 4 – MAXINE v. EMILY and VICKY – Winners – MAXINE’S RIDE – Livvy, Ella, Jack, Eve, Evie, Lilly, Alicia and Holly

CAMP TROPHY WINNERS

LEAD REIN MINI CAMP – EVIE TWOMEY

JUNIOR CAMP – MEGAN HOPKIN

INTERMEDIATE CAMP – CLAUDIA LEE

SENIOR CAMP – LUCY ADLINGTON

GOLD ACHIEVEMENT BADGE WINNERS

EVE MARSHALL (MINI)

BEA ALCOCK, LIZZIE ALCOCK, LILY GRAY, WILL BURLEY, ELLA DRAPER, LUCY HALLAM, ALICIA LEGG

VOLUNTEER RECOGNITION AWARDS

Olivia Dawson, Claudia Bowring, Lily Gray, Will Burley, Rebecca Marshall-Potter, Laura Whitsed, Skye Jones, Miya Jones, Lucy Heckford, Megan Hopkin, Elin Lewis, Amber Whitsed, Louise Taylor, Evie Llewellyn-Smith, Lucy Adlington, Derwyn Ashley, Ella Hoyland, Jack Hoyland, Alicia Vickers, Eleanor Hammond, Eve Marshall, Harry Stott, Lauren Miller, Ellie Hallam, Matthew Lawton, Elicia Miller, Jenny Trafford, Jodie Trafford and Jade Maxwell

COMPETITION RALLY GROUP WINNERS

LEAD REIN – NATASHA PLATTS

BEGINNERS – HOLLY WILLOUGHBY

10 YEARS AND UNDER – ALICE THEAKSTONE

70 CM + – EMMA WRIGHT

80 CM + – GEORGIA WAGSTAFF

EMILY MARKHAM TROPHY WINNERS

EMILY MARKHAM PLATE – SOPHIE ARTHUR

EMILY MARKHAM JUNIOR – ELLIE HALLAM

EMILY MARKHAM INTERMEDIATE – LILY GRAY

EMILY MARKHAM SENIOR – MEGAN LEWIS

TURNOUT TROPHY WINNERS

ALICE THEAKSTONE AND REBECCA MARSHALL-POTTER

RALLY TROPHY WINNERS

EVE MARSHALL AND ELIN LEWIS

DISCIPLINE TROPHY WINNERS

EVENTING – HARRY STOTT

SENIOR DRESSAGE – EVIE LLEWELLYN-SMITH

JUNIOR DRESSAGE – MADELEINE SMALL

TETRATHLON – LAUREN MILLER

HUNTING – WILL BURLEY

JUNIOR SHOWJUMPING – DERWYN ASHLEY

INTERMEDIATE SHOWJUMPING – JADE DAVENPORT

SENIOR SHOWJUMPING – ALICIA LEGG

OTHER TROPHY WINNERS

MOST PROMISING NEWCOMER – BETH WHITE

TIGGER PONY/HORSE – FROSTY – AMBER AND LAURA WHITSED

SEPOY MEMORIAL TROPHY – ZOE BRAY

LOTTIE MEMORIAL TROPHY – ELICIA MILLER

BELGIAN STAR MEMORIAL TROPHY – OLIVIA DAWSON

TEAM TROPHY

INTERMEDIATE TEAM – MILLIE BOWES-HALL, ALICIA LEGG, ELICIA MILLER, HARRY STOTT and LUCY HALLAM (Burghley)

YEAR TROPIES

LEAD REIN YEAR – ELLA HOYLAND

JUNIOR YEAR – LUCY HECKFORD

INTERMEDIATE YEAR – WILL BURLEY

SENIOR YEAR – LOUISE TAYLOR

         WELL DONE EVERYONE