Thursday September 19, 2019
EVENTING

TEAM TRAINER: ASHLEY SUDDES

COORDINATOR: BARBIE CLARKSON  barbaraclarkson@btconnect.com

GRASSROOTS TRAINER & COORDINATOR : KELLIE DAVIDSON kelliedava@aol.com

 

..AREA EVENTING RESULTS 2019

This year the Area Eventing was held at Alnwick Ford, hosted/run by Morpeth, North Northumberland and Newcastle & North Durham Branches who ran a very well organised and successful event for us all.  Thank you also to the helpers from our own branch who spent their day jump judging and helping out behind the scenes.  Without these people giving up their time the rest of us would not have had a competition to take part in.  Also thanks to Ashley Suddes and Barbie Clarkson for time spent training teams.

We had an extremely successful day with our members, some of whom had had a very quick change from Zone Games on Saturday in Scotland to get to the Eventing with different horses on Sunday morning.  As can always be predicted, we ended up with some members being unable to take part at the last minute through illness, injury or horse problems, they all have our utmost sympathy as it is a bitter blow to have trained and been selected to take part and then be unable to be there on the day.

NOVICE 90

Our two Novice teams were both placed and one is off to The Championships.  There were many novice individual placings too.

TEAM 2nd PLACE – QUALIFIED FOR CHAMPIONSHIPS

Ava Marsden 4th

Laura Ridley 2nd

Charlee Rayson

Sally Dent 4th

TEAM 6TH PLACE

Fern Anderson

Abby Forsyth

Ella Pigg 2nd

Charlotte Crawford

INTERMEDIATE 100

Our Intermediate team and individuals were not quite so fortunate and didn’t get a team qualifcation.  However, individually, our riders were successful.

Emily Davidson 3rd – QUALIFIED FOR CHAMPIONSHIPS

Emily Holden

Fin Marsden 5th

Abby Foster

Cameron Crawford 6th

Katie Wood 5th

SENIOR OPEN 90

This is a competition for riders who have previously ridden at Open 110 or BE Novice Level and now have a less experienced horse to bring to competition.

Georgina Clarkson 1st   –  QUALIFIED FOR CHAMPIONSHIPS

Emi Rowell 2nd   –  QUALIFIED FOR CHAMPIONSHIPS

Jack Donaldson

OPEN 110

Lucy Bailey 2nd – QUALIFIED FOR CHAMPIONSHIPS