Thursday September 19, 2019
Championship Results 2015

2015 CHAMPION HEADWEAR PONY RACING POINTS SERIES

http://www.pcuk.org/index.php/disciplines/racing/racing_competitions_and_events/racing_instruction_day/

138cm & under

2nd Molly Burton – Fofsway Kingfisher (Avon Vale Hunt)

3rd= Fergus Gillard – Venostar (Cattistock Hunt)

148cm & under

2nd Sam Burton – Just Cruzin (Avon Vale Hunt)

3rd Arron Butterfield – Blaze N Daze (South & West Wilts)

THE WEATHERBYS PRIVATE BANKING CHAMPIONSHIPS

http://championships.pcuk.org/results.php

DRESSAGE

Novice Team – 1st Hursley, 6th Poole & District

Novice Ride Off – 2nd Emily Wall (RA), 9th Lydia Bishop (Hursley), 10th Josie Clark (Hursley), 11th Mia Ralph (Wylye Valley), 12th Aimee O’Hara (Poole & District)

Novice Arena A – 2nd Lydia Bishop (Hursley)

Novice Arena B – 2nd Josie Clark (Hursley)

Novice Arena C – 6th Poppy Hart (Hursley)

Novice Arena D – 2nd Aimee O’Hara (Poole & District), 5th Ellie Kibbey (Hursley)

Novice Arena E – 1st Emily Wall (RA)

Novice Arena F – 1st Mia Ralph (Wylye Valley)

Intermediate Team – 6th Wilton

Intermediate Ride Off – 2nd Millie Toulson Clarke (Wylye Valley)

Intermediate Arena A – 8th Alice Feltham (S&WW)

Intermediate Arena B – 5th Alice Elgar (Wilton)

Intermediate Arena C – 6th Phoebe Gregory (Wilton)

Intermediate Arena D – 7th Lucy Hemmings (Wilton)

Intermediate Arena F – 1st Millie Toulson-Clarke (Wylye Valley)

Open Arena C – 5th Victoria Leabeater (Hursley) 

Open Arena E – 4th Tallulah Bartlett (B&SV)

Dressage to Music

Novice – 2nd Elizabeth Pearson (South Dorset Hunt)

Musical Ride – 5th South Dorset Hunt

SHOW JUMPING

Novice Team – 9th Tedworth Hunt

Novice Individual – 2nd Amy Dick Read (B&SV), 7th Alice Proctor (B&SV)

Intermediate Team – 2nd Avon Vale

Open Tack & Turnout – 1st Craven

EVENTING

Novice Team – 4th South Dorset Hunt, 5th Blackmore & Sparkford Vale

Novice Section A – 2nd Maddy Taylor (South Dorset Hunt), 8th Simon Jowett (Wilton Hunt)

Novice Section C – 2nd Tamsin Pet-Dias (B&SV)

Novice Section D – 4th Emily Wall (RA)

Intermediate Section A – 9th Megan Brown (Wilton Hunt)

Intermediate Section B – 4th Lauren Dallison (Avon Vale)

Intermediate Section E – 2nd Minty Martin (Wylye Valley)

Open Team – 3rd Craven

Open Section B – 2nd Louise Chamberlain (Craven), 7th Minna Wollocombe (Portman)

Open Section D – 5th Emily Pope (Craven)

HORSE & PONY CARE

Junior Team – 4th Portman

MOUNTED GAMES

Senior Team – 3rd Wylye Valley

Junior Team – 9th West Hants

THE NFU MUTUAL TETRATHLON CHAMPIONSHIPS

http://www.pcuk.org/index.php/disciplines/tetrathlon/tetrathlon_competitions_and_events/tetrathlon_championships/

Open Girls Team – 1st Wilton Hunt

Open Girls Individual – 8th Hannah Stevenson (New Forest), 9th Jemma Jones (B&SV)

Intermediate Girls Team – 2nd New Forest Hunt, 5th Wylye Valley

Intermediate Girls Individual – 10th Georgie Lane (S&WW)

Junior Girls Team – 3rd Wylye Valley

Junior Mixed Team – 7th New Forest Hunt

Junior Boys Individual – 3rd Monty Podger (Wilton Hunt)

Open Area Team – 6th (Jemma Jones B&SV, Isobel Twiggs Mendip Farmers Hunt, Kara Hughes Avon Vale, Monty Podger Wilton)

EL REMANSO  POLO CHAMPIONSHIPS

http://www.pcuk.org/uploads/polo/2015_El_Remanso_PONY_CLUB_POLO_CHAMPIONSHIPS_RESULTS_v2.pdf

RA Hunt 4th Handley Cross

RA Hunt 1st Surtees Division II

RA Hunt 3rd Loriner Division I

Wylye Valley 3rd Loriner Division II

RA Hunt 4th Loriner Division II

New Forest Hunts 2nd Rendell

If I have missed anyone, please let me know.