Monday September 27, 2021
For National Pony Club updates and information please go to pcuk.org
AVHPC Arena Eventing

31st October 2020 

Official photos are HERE

Well done to all our AVHPC members in the following classes:

Lead Rein – 3rd individual Dylan 

Assisted class – 4th team Martha 

50-60cms  – Edward 2nd, Poppy P 4th, Herbert 6th individually. Lilly, Herbert, Edward 2nd team. Poppy, Lilly, Charlie 3rd team

Over 12s 50-60 cms-  Isabelle C 4th and part of the 2nd placed mixed team with Sophie S

70cms – SophieB 6th individual and part of the winning team with  MeganH, James and Poppy P

80cms – MeganH 3rd individually and qualified for Spring Festival 2nd round and part of the 2nd placed team with James, Sophie and Daisy 

90cms – A win for Isabella and qualification for the Spring Festival 2nd round

15th December 2019 full results AVHPC Results of Arena Eventing 15th December 2019 v2

Well done to AVHPC members in the following classes:

Class 1a 30cms Lead rein – 1st Molly Brooks

Class 1b assisted – 2nd Ava Hicken

Class 2a 40cms assisted – 1st Lilly Jones, 2nd Poppy Polding – winning team Izzy Curley, Poppy and Ava

Class 2b – 1st Millie Vinton, 4th and 5th Sophie Stern – 2nd Place Team – Olivia, Sophie and Sophie, 3rd place team- Lilly, Millie and Molly, 

Class 3 60cms – Matilda 2nd and Millie 3rd, 1st place team Poppy Polding, Sophie Bellamy, Matilda Randloph and Millie

Class 4 70-80cms – 1st Megan Hope

Class 5 – 80-90cms – 1st PC Jess Hursey-Hord 

27th October 2019 results

Well done to AVHPC members in the following classes:

Class 1a 30cms lead rein – 5th Molly Brooks, 6th Charlie Harrison

Class 1b assisted – 2nd Izzy Curley, 4th Sandy Hourigan

Class 2a 40cms – 1st Edward Ashby , 6th Lilly Jones, 8th Poppy Polding – 2nd Team Olivia, Lilly and Poppy

Class 3 60cms –  1st Poppy, 4th Herbert, 4th Edward –  3rd team Matilda, Florence, Red and IsabellaS, 5th team Lilly, Poppy and Boris 

Class 4 70/80 cms – 3rd Holly Killick

Class 5 80/90cms – 2nd Mia Stack, 3rd  and 6th Laura Brightling

Class 6 90-1M – 1st and 2nd LauraB

15th December 2018 RESULTS HERE

Christmas antics at the Arena Eventing. Team 2nd for the Ashford Valley Reds & an individual Second for Sophie Stern & Rio and 4th for Isabella Smith & Pippin

 

10th November 2018

Class 1A – Lead Rein
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
The winning team
 
Name Pony Team Ind place Team place 
Charlie Harrison Merlin Ashford Valley Blues 2 1
Jacob Smith Blackie Ashford Valley Blues 1
Lily Jones Bertie Ashford Valley Blues 9
Sandy Hourigan  Ernie Ashford Valley Blues 7=
harry stanley honey bear Ashford Valley Reds 7= 2
Eliora Talbot  Molly Ashford Valley Reds 10
Olivia Selby   Ashford Valley Reds 5
Alice Selby   Ashford Valley Reds 3=
Annelise Williams – Kent Border Sandy Mixed Team  6 3
Boyd Beier – Tickham Lily Mixed Team  3=
Rosanna Anderson – RMPC William Mixed Team   
Molly Brooks  – RMPC Choccy Mixed Team  11
 
Class 1B Assisted
 
Name Pony Team Ind place Team place
Gabriella Frediani Red High Romney Marsh Greens 4 1
Grace Wills Poppy Romney Marsh Greens 2
Eliza Bellhouse Duffy Romney Marsh Greens 3
Matilda Randolph Tommy Ashford Valley Blues   2
Lara Brown Shades of Scarlet  Ashford Valley Blues 1
Lilly Jones Bertie Ashford Valley Blues 8
harry stanley smartie Ashford Valley Blues 6
Sandy Hourigan  Rupert Mixed Team 9 4
Amber Whittington Daisy Mixed Team 5
Boyd Beier lily Mixed Team  
Chantelle leach Little miss English muffin Mixed Team 10
Olivia Brooks  Gucci  Romney Marsh Reds   3
Evelyn Samartin Daisy Romney Marsh Reds 3
Izzy Anderson  Jimmy Romney Marsh Reds  
India Passfield Barney2 Romney Marsh Reds  
 
Class 2 – 40cms
 
Name Pony PC Individual Team 
Viva Manzano Domino  Ashford Valley Blues 4 3
Lara Brown  Shades of Scarlet  Ashford Valley Blues 2
George Burton Finn Ashford Valley Blues  
Harriett Pickett-Cooke Gracie Kent Border Pony Club Blue 3  
Gabriella Frediani Cheeky Chester Romney Marsh Greens   1
Grace Wills Poppy Romney Marsh Greens 1
James Wills Quince Romney Marsh Greens  
Izzy Anderson Jimmy Romney Marsh Greens  
Hattie Bligh Bea Romney Marsh Reds   2
Evelyn Samartin Daisy Romney Marsh Reds  
Alanias Sands Way down Harvest Mouse Romney Marsh Reds  
Darcy Dumas Mr Bushbaby  Romney Marsh Reds 6
Olivia Brooks  – RMPC  Gucci  Mixed Team   4
Boris Beier Rambo Mixed Team  
Chantelle leach Little miss English muffin  Mixed Team 5

Class 3 60cms

Name Pony Team Individual  Team
charles stanley Ali Ashford Valley Boys 1  
Ruby JP My Best Friend Ashford Valley Reds 3  
Max Whittington Simon eridge pony club 2  
Chloe Patterson Splash Kent Border Pony Club Red 5  
Allegra Williams Georgie Kent Border Pony Club Silver   1
Evie Friend Summer Kent Border Pony Club Silver  
Sophie Strawson Annie Kent Border Pony Club Silver 4
Grace Kelly Fudgeman Kent Border Pony Club Silver 6

Class 4 – 70-80cms

AVHPC 2nd placed team, Sophie Isabella Isabella and Mia

Name pony Team Individual place Team place
Lily Chandler Crystal Individual 6  
Connor Anderson Three Wishes Individual    
Jack Dale Wootton Meadow Grace Eridge 1 1
Max Whittington Simon Eridge 4
Rosie Moon David’s Boy Eridge 3
katie lott shanvalley suprise Ashford Valley Yellow   3
Mia Stack Boo Ashford Valley Yellow  
Lauren Bickley Lily Ashford Valley Yellow  
Millie Seymour Raffael Ashford Valley Yellow  
Freddie JP Maisie Ashford Valley Greens 2  
Isabella Randolph Too For Blue Ashford Valley Blues 5 2
Isabella Smith Pippin (Feagreen Boy) Ashford Valley Blues  
Mia Stack Piggy Ashford Valley Blues  
Sophie Stern Rio Ashford Valley Blues  

Class 5 90-1.05M

Name Pony PC Individual Team 
Mia Waterman Hopper Ashford Valley 4 1
Josie Boxall Cullawn Celtic Hope Ashford Valley 3
Freddie JP Maisie Ashford Valley 5
Lizzie Morton Shannondale Noah Romney Marsh Pony Club 2  
Emily gosling  Ivy Bays and babes 6
Lily Chandler Chrystal  Individual 1

10TH FEBRUARY 2018

Thanks to everyone who came to our arena eventing competition, a very full day from 8.30am to 6pm.  Well done to everyone and hope to see you next season.

PHOTOS FROM THE DAY HERE

Individual results

CLASS ONE – 40cms

1st Allegra Williams Kent Border Pony club
2nd Grace Kelly Kent Border Pony club
3rd Herbert Ashby AVHPC
4th Zara Brett East Kent Hunt
5th Edward Ashby AVHPC
6th Natasha Whiteman Eridge
Ashby twins

Well to the Ashby Twins from AVHPC great rounds at your first show

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS TWO – 60cms

1st Zara Brett EKHPC
2nd Jack Finn AVHPC
3rd Lauren Bickley AVHPC
4th Max Whittington Eridge
5th Kelly Hyson  
6th Stephanie Dahm  
smiling jack

Happy Jack with second places in the 60 AND the 70

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS THREE – 70cms

1st Max Whittington Eridge
2nd Jack Finn AVHPC
3rd Jemima Brett East Kent Hunt
4th Kelly Hyson  
5th Harry Crisp Eridge
6th Lauren Bickley AVHPC

 

70CMS Girls winning team

1st Team – Ashford Valley PC Girls – Sophie, Holly and Lauren

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

70cms 2nd team

2nd Team – Ashford Valley – Lauren, Josie and Jack

 

 

 

 

 

 

 

CLASS FOUR – 80CMS

1st Laura Brightling AVHPC
2nd Emily Clapham East Kent Hunt
3rd Liv Reeves AVHPC
4th Tam Samartin  
5th Cassi Moss  
6th Izzy McMeeking East Kent Hunt
80cms team

2nd Team in 80cms – Toby, Daisy, Laura and Lauren

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CLASS FIVE – 90CMS

1st Laura Brightling AVHPC
2nd Alice Thompson East Kent Hunt
3rd Emily Clapham East Kent Hunt
4th Jess McMeeking East Kent Hunt
5th Izzy McMeeking East Kent Hunt
6th Will Reeves AVHPC

 

CLASS SIX – 1M

1ST Jessica Paramor AVHPC
2ND Mary Ashby AVHPC
Jess and Mary

It was getting a bit dark outside by the end. Well done to Jess and Mary, both AVHPC members and the only two to get round the 1M course.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A very happy Jess winner of the 1M class, with Bella Da Ball aka The Flying Cow!

A very happy Jess winner of the 1M class, with Bella Da Ball aka The Flying Cow!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16th December 2017

 

 

millie and lauren

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thanks to everyone who came to our Arena Eventing competition we had a full day of over 100 entries again, with a lovely clear round class to start with to allay any nerves.  Results here

 

Well done the AVHPC members who did so well too:

40cms

Chloe, Matlida, James – 3rd team

60cms

Katie, Mia (5th), Chloe (4th) , Jack (2nd) – 1st team

1st team in 60cms

70cms

Lauren – 1st

Aidan, Mia (6th), Sophie, Millie – 2nd team

millie and lauren 2

80cms

Aidan -4th

Lauren – 6th

90cms

team in 90cmsWill – 1st

Toby (2nd), Liv (3rd), Laura (4th) – `1st team

1M

Will – 1st

Jess – 2nd

Laura – 4th

Jess, Will, Laura, Julia – 1st team

21st October 2017

Thanks to everyone who came to our first competition for winter 2017 on 21st October.  We had over 110 entries.  We had some lovely rounds on the day and some challenges from the technical combinations and the spooky mock trakehner.

You can see some photos below and find the rest of the photos from the day here and results here

Well done to the AVHPC members who did so well:

40cms

  • Maisie – 2nd
  • Gabriella – part of the winning mixed Duckhurst team
  • James, Katie, Maisie and Pearl – 3rd team

60 cms

  • Rosie – 1st
  • Elizabeth – 4th
  • Holly – 6th

70 cms

  • Rosie – 2nd
  • Rosie, Lauren, Aidan, Evie – 3rd team
  • Olivia, Isabella, Sophie, Holly – 4th team

80cms

  • Aidan – 1st
  • Lauren – 4th
  • Sophie – 6th

90cms

  • Laura – 4th

1m

  • Laura – 1st
  • Julia – 3rd

Well done all

 

 

 
 

2016 SEASON

Results from our competition held on 17th December 2016

Special 40cms class

1st Maisie Vane – Daisy

2nd Chloe Lee – Star

3rd  Florence Channon – Austin’s Drummer Boy

Class 1 – 60cms

1st – Oliver Levy – Fred

2nd – Harry Crisp –  Hildi

3rd – Max Whittington – Simon

4th – Maisy Vane – Little Boots

Class 2 – Pairs

1st – Harry Crisp and Max Whittington

2nd – Hope Rutter and Ruby Jefferson-Pillai

3rd – Evie Norwood and Sienna Bates

Class 3 – 70cms

1st – Charlotte Wright – Rockstar

1st – Rachel Briggs – Armani Code

3rd – Hope Rutter – Dotcom

4th – Ruby Jefferson-Pillai – Oasthill Coriander

4th – Toby Channon – Lucky Moonstar

6th – Anna Mattinson – PJ

Class 4 – 80cms  (all 7 qualified for SEEL Champs)

1st – Emma Arian – Cartier Z

1st – Rachel Briggs – Armani Code

3rd – Jessica Paramor – Elmscroft Jonnie

4th – Aidan McGinley – Minstrels Jester

5th – Faye-Marie Smith – Lavemill

6th – Freddie Jefferson-Pillai – Maisie

7th – Laura Brightling – Willy Wonka

Class 5 – Pairs

1st – Lily Makin and Katie Farrant

1st – Freddie and Olivia Jefferson-Pillai

3rd – Julia Ransom and Jessica Paramor

Class 6 – 90cms  (all 6 qualified for SEEL Champs)

Joint first

Olivia Jefferson-Pillai – Solly

Faye-Marie Smith – Lavemill

Toby Dingle – Roundhill Pilgrim

4th – Jessica Paramor – Elmscroft Jonnie

5th – Aidan McGinley – Minstrels Jester

6th – Emma Arian – Cartier Z

OCTOBER 2016

Our first competition was held at Duckhurst Farm on Monday 24th October.  We were very pleased to have over 50 children competing over a course of mixed show jumps and portable cross country fences.  The twisty course, designed by Tom Jackson, included a couple of tricky dog leg combinations and the influential offset skinny double.

Thanks to all our helpers including families from the extended Jefferson/Hannett clan, Jones, Jackson, Boxall, Brightling families and our Pearse/McGinley teen arena party.


Eventers challenge photo 3

We were able to incorporate everyone into a team, and all the children left with a rosette in hand.

team on horses

RESULTS 24/10/16

Class 1 – 60cms
1st Hope Rutter Dotcom
2nd Aidan McGinley Minstrels Jester
3rd Ajay Howitt-Riley Spirit
4th Ruby Jefferson-Pillai Oasthill Coriander
5th Mia Stack Boo
6th Lauren McKnight Tom Tom
Class 2 – 70cms
1st Jemima Stone – Tickham Charlie
2nd Oscar Howitt-Riley Spirit
Joint 3rd Freddie Jefferson-Pillai Maisie
Joint 3rd Aidan McGinley Megland Stormtime
4th Aidan McGinley Minstrels Jester
5th Ruby Jefferson-Pillai Oasthill Coriander
6th Maisy Vane Little Boots
Class 3 – 80cms
1st Lily Makin – RMPC Jodie
2nd Laura Brightling Willy Wonka
3rd Freddie Jefferson-Pillai Maisie
4th Grace De Wilde – RMPC Perry
5th Olivia Gilhespy Star Trooper II
6th Tim Bentley – Tickham Basil Brush
Class 4 – 90 cms
1st Bea Allaway – RMPC Raindancer
2nd Mary Ashby Hollywill Golden Bud
3rd Jack Siggs – OS&B Stormy Rebel
4th Mary Ashby Ashlett Sundance
5th Daisy Makin – RMPC Josephine
6th Hannah Anderson – RMPC Silver

mini team