Friday July 3, 2020
For National Pony Club updates and information please go to pcuk.org
Sports in the Pony Club

Blankney Hunt Pony Club currently successfully takes part in team and individual competitions in Dressage, Eventing, Show Jumping and Tetrathlon at inter-branch competitions, Area qualifiers and the Championships.

Championships 2019: unfortunately abandoned due to weather and ground conditions

Intermediate Dressage Team: Annabel Jepson, Florence White, Olivia Mawditt

Open Dressage (Area 6 Mixed Team): Olivia Mawditt

Regional Finals 2019

Dressage: Charlotte Burkitt

Eventing: Emily Haynes

Areas 2019

Regional Eventing: Emily Haynes 8th

PC90 Eventing: Rosie Finney 7th

PC100 Eventing: Ella Marshall 5th

Regional Dressage: Charlotte Burkitt 8th (Q), Leah Simpson 10th, Georgina Cooper 10th (Q)

Novice Dressage: team 5th – Cordelia White 7th, Ella Marshall 7th, Ben Finney 8th, Victoria Robinson

 Intermediate Dressage: Team 3rd (Q) – Florence White 3rd & 7th, Olivia Mawditt 6th, Annabel Jepson 8th

Open Dressage: Olivia Mawditt 4th (Q), Florence White 10th

Championships 2018

PC110 Eventing: Florence White

PC100 Eventing: Olivia Mawditt; Florence White

Novice Dressage: Rosie Finney

Regional Finals 2018

Grassroots Dressage Individuals: Ben Finney; Cordelia White

Grassroots Team Show Jumping: Tristan Page; Lucy Robertson; Cordelia White

Grassroots Eventing Individual: Lucy Robertson

Areas 2018

Grassroots Dressage: Individual 3rd(Q) & 6th(Q)

Novice Dressage: Individual 1st(Q) & 6th; Team 6th

Intermediate Dressage: Individual 5th & 6th

Grassroots SJ: Team 7th(Q)

Intermediate SJ: Team 5th

Grassroots Eventing: Individual 8th & 9th; Team 9th

PC90 Eventing: Team all completed

PC100 Eventing: 1st(Q), 2nd(Q), 3rd, 6th & 7th, Team 4th

Championships 2017

Show Jumping 100 Horsemanship Award: Amelia Cox, James Black, Ella Marshall, Angus Williams

Eventing PC100: Individual Florence White 2nd & Hollie Jepson 9th; Team 8th Hollie Jepson, Florence White, James Black, Ella Marshall.

Regionals Finals 2017

Grassroots Team Dressage 10th Rosie Finney, Cordelia White, Lucy Robertson, Lauren Vine; individual 7th Lauren Vine

Grassroots Show Jumping: both teams completed; Eve Munro qualified for individual jump off

Areas 2017

Grassroots Dressage: individual 1st & 7th Team 7th

Intermediate Dressage: individual 2 x 4th, 8th, Team 5th

Open Dressage: individual 1st (Q) Team 3rd

Grassroots Show Jumping Team 4th and 7th

Show Jumping 100: individual 1st( Q) & 2nd (Q) Team 1st (Q)

Grassroots Eventing: Team all completed

Eventing PC100: individual 1st, 2nd, 2 x 4th Team 2nd (Q)

Championships 2016

Open Dressage: Stephanie Sacks 10th

Intermediate Dressage: Olivia Mawditt 11th

Intermediate Eventing: James Black individual 7th, Team 7th Hollie Jepson, James Black, Florence White, Ella Marshall.

Areas 2016

Grassroots Dressage: individual 4th & 5th

Intermediate Dressage: individual 1st (Q), 2nd, 3rd, 4th, 2 x 6th, Team 2nd & 4th

Open Dressage: individual 1st (Q)

Novice Show Jumping: Team 9th

Intermediate Show Jumping: Team 9th

Intermediate Eventing: individual 2nd, 6th, 8th, 9th, Team 2nd (Q)