Competition Times

Share this page

Body Protector Rule 2024

A body protector is compulsory for all Pony Club Cross Country riding (including Arena Eventing) and Pony Racing activities whether it be training or competition.

A body protector for these activities must meet BETA 2018 Level 3 Standard (blue and black label)

Saturday 18th May  Hunter Trial at Andreas Airfield. 

Funky Foods will be attending providing delicious food – please support.

Please bring you hat for checking when collecting number from Secretary.  Start fee is £5 payable on collection of number.

Back protectors and hats to correct standard must be worn.  Hair to be tied up.
Times are approximate please be ready in good time.

Class 1 – PC cross poles on / off leadrein
1 Edith Smith Pumphill Clarion 10:00
2 Belle Moore Blanche manila
3 Hetti Walker Dryknowl Colkirk 10:03
54 Hope Curphy Bear
Class 2 – PC40 Junior
4 Esme Bond Little Dolly Daydream 10:05
5 Ruby Qualtrough Conrhenny Folican
6 Emilia Lace Mereholme Baxter 10:08
7 Dottie Pepper Delami the Jedi
8 Isla Rousseau Allihies Budding Star 10:11
55 Willow Curphy Alice
Class 3 – PC55 Pairs
9 Eva Brew Blue Sue 10:25
10 Ava Clother Rupert
11 Sienna Curphey Polo 10:30
12 Grace Quilliam Rodlease Special Magic
6 Emilia Lace Mereholme Baxter 10:35
14 Breesha Byers Bouncer
15 Layla Kennedy Coco 10:40
16 Miley Cowell Arwen
17 Anna Savino Snowman 10:45
18 Victoria Craine Bambi
19 Macy Cain Ronnie Regardless 10:50
20 Tilly Sayle Jem King of the Gypsies
9 Eva Brew Blue Sue 10:55
21 Lily Roberts Benaughlin Rambo
22 Sienna Curphey Little Miss Sunshine 11:00
23 Evie Sue Murphy Jester
24 Amalie Druggan Major Bright Sparks 11:05
25 Breesha Byers Jazz
Class 4 – PC55 Junior
55 Willow Curphy Alice 11:08
16 Miley Cowell Arwen
26 Juliette Wilkins Knightswood Double Luck 11:11
4 Esme Bond Little Dolly Daydream
8 Isla Rousseau Allihies Budding Star 11:14
12 Grace Quilliam Rodlease Special Magic
25 Breesha Byers Jazz 11:17
21 Lily Roberts Benaughlin Rambo
27 Evie Groves HCSNirvana 11:20
28 Ruby Qualtrough Conrhenny Billabong
29 Annabelle Byers Salty 11:23
23 Evie Sue Murphy Jester
24 Amalie Druggan Major Bright Sparks 11:26
30 Amelia Corrin Conrhenny Waltzing Matilda
31 Ruby Corkish Stadmorslow Ellemea 11:29
14 Breesha Byers Bouncer
h/c Juliette Wilkins Knightswood Double Luck 11.32
Class 5 – PC55 Senior
32 Helen Goldie Oreo
Class 6 – PC70 Pairs
34 Emily Corrin Mr Darcy 11:45
35 Chloe Hurst Heathway Pandora
37 Tabitha White Ivy
38 Bonnie White Emerald Leona
27 Evie Groves HCSNirvana 11:48
36 Eve Steriopulos Tullabrick Sammy
10 Ava Clother Rupert
33 Alice Teare Dunnottar Ciarrai
Class 7 – PC70 Junior
17 Anna Savino Snowman 11:55
28 Ruby Qualtrough Conrhenny Billabong
29 Annabelle Byers Salty 11:58
39 Hattie Pepper Burnbank Aphrodite
40 Tayla Griffin FVS Toyo Million 12:01
41 Francesca Loader Hocus pocus
34 Emily Corrin Mr Darcy 12:04
38 Bonnie White Emerald Leona
Class 8 – PC70 Senior
42 Sharon Blackley Malroe Mystical Grace 12:07
43 Claire Bagshaw Crannmore Lad
37 Tabitha White Ivy 12:10
Class 9 – PC80 Pairs – no entries
Class 10 – PC80 Junior
44 Olivia Buttery Puddingwood Dun-2-A-T 12:25
40 Tayla Griffin FVS Toyo Million
33 Alice Teare Dunnottar Ciarrai 12:28
36 Eve Steriopulos Tullabrick Sammy
45 Emma Parsons Barney 12:31
46 Erin Ross-Munro Molly
47 Eve Mcgeown Amor Royale 12:34
Class 11 – PC80 Senior
48 Jenny Forbes Annefields Romeo
49 Gill Corlett Luna 12:37
50 Tim Sowerby Roly
Class 12 – PC90
51 Isla Caine Kopper Empress 12:50
52 Lucy Parsons Sheer Diamond
53 Francesca Loader Meadow Lark 12:53
45 Emma Parsons Barney
46 Erin Ross-Munro Molly 12:56
48 Jenny Forbes Annefields Romeo
Class 13 – PC100
51 Isla Caine Kopper Empress 13:10
52 Lucy Parsons Sheer Diamond
Class 14 – Pick n Mix
30 Amelia Corrin Conrhenny Waltzing Matilda 13:20
31 Ruby Corkish Stadmorslow Ellemea
39 Hattie Pepper Burnbank Aphrodite 13:23
44 Olivia Buttery Puddingwood Dun-2-A-T
47 Eve Mcgeown Amor Royale 13:26