AREA 5 B TEST Reminder

Tuesday, 29th Aug  B TEST

Ty Mawr Farm, Bodelwyddan LL18 5UY. ( Very easy access off the A55 Expressway) Starting 10.00am, times will appear on the area 5 website after the closing date of 15th August.

PRIORITY WILL BE GIVEN TO APPLICANTS WHO HAVE ATTENDED AT LEAST ONE OF THE  WORKSHOPS.

Cheques payable to Area 5 of the Pony Club.

Debbie Miller,
Clwydfro,
Rhewl,
Ruthin,
LL15 1TP
07739 551444

d.clwydfro@gmail.com.

DSC_0248

Flint and Denbigh PC HUNTER TRIALS & TETRATHLON

FLINT & DENBIGH HUNT BRANCH OF THE PONY CLUB

LLANDYRNOG DISTRICT

HUNTER TRIALS & TETRATHLON

 Saturday and Sunday 9th and 10th September 2017

at

PLAS DOLBEN
LLANGYNHAFAL
DENBIGH
LL16 4LN
01824 790327

secretary@fndponyclub.org.uk

By permission of
Mr & Mrs GW Pierce

Access for parking NOT suitable for large vehicles (Please ring if in doubt)

All entries to be in by Monday 4th Sep 2017

NO LATE ENTRIES ACCEPTED

B_Horse_and_Pony_Care_2016-1

B TRAINING and TEST …. MODIFIED CONTENT

AREA 5 B TEST TRAINING AND EXAM INFORMATION:

Monday, 14th August, Riding and Care Workshop with Liz Lyonnette at Dyfnog Stud, Llanrhaeadr, Denbigh LL16 4NG Riding 10.00am Care 1pm.

£20 for one session , £35 for both

Friday, 25th August, as above but with Louise Shepherd at Cheshire Riding School, Cogshall Lane, Comberbach, Northwick CW9 6BS.

Tuesday, 29th August, B TEST EXAM, £40 per section.

Ty Mawr Farm, Bodelwyddan LL18 5UY. ( Very easy access off the A55 Expressway) Starting 10.00am, times will appear on this website after the closing date of 15th August.

PRIORITY WILL BE GIVEN TO APPLICANTS WHO HAVE ATTENDED AT LEAST ONE OF THE ABOVE WORKSHOPS.

Cheques payable to Area 5 of the Pony Club.

Debbie Miller,
Clwydfro,
Rhewl,
Ruthin,
LL15 1TP
07739 551444

d.clwydfro@gmail.com.

1024-WLDressage-header

Area 5 Dressage Results

Novice Results …

Intermediate results …

Open Results …

Name Horse Branch Team Col Score % Ind place Team Score Place
Lucy Dennis Clonguish Lady Ferro EC Blue a 49.5 175.5 70.2 4th Q F&D bale 492.5 5th
Carys Pryce Otter Tanatside 1a WD WD WD EC blue 513.5 2nd
Elin Pryce Tilda Tanatside 1b WD WD WD EC red 506.5 3rd
Jasmin Teague Goodness Me Tanatside 1c WD WD WD F&D 483.5 6th
Cerys Jones Grey Boy Tanatside 1d 47 168 67.2 Www 477
Orlagh Tioner Sheena Shadow F&D Bala b 44 159 63.6 Wl 458
Emily McParland Glasha Rover F&D Bala a 46 168.5 67.4 Anglesey 482.5
Anna Lloyd Roberts Morrigan Rochelle Dolgellau 1a 44 158 63.2 Chs 534.5 1st
Anna Preston Melynidg Wishful Thinking Dolgellau 1b 46 165.5 66.2 Chn 1 500.5 4th
Rhianna Williams Lottie Dolgellau 1c WD WD WD
Orla Stott Lucky Star 3rd CHS HC HC Hc Hc Hc Hc
Tabith Morris Rianwyn Jazmyne EC Blue c 46 167.5 67
Oscar Morris Irish Nemo EC Blue d 46.5 169 67.6
Macey Richmon Grey Bui EC Red c 46 159.5 63.8
Franesca Harris Waylands Sunnyside EC Red a 46 169 67.6
Zoe Hill Ice EC Red d 42.5 143.5 57.4
Mia Offley Timmy Time Bcf 47 169 67.6
Emily Varrkump Mrs Mop F&D Bala c 46 165 66
Sian Lind Aberllanarch Onyx F&D 1b 44.5 159 63.6
Libby Edwards Holly Hobbitt F&D 1c 45 160.5 64.2
Lunch break
Louise Evans Dexter F&D 1a 47 164 65.6
Annabel James Temple Ellie EC Blue b 48.5 169 67.6
Eliza Rosselli Magera Boy Sir WWW 2b 43 149 59.6
Ffion Coates Glyn Ceiriog Excalibur WL 1a 41 146 58.4
Katy Jones Chance WL 1b 43.5 153.5 61.4
Amelia Jones Victoria Engys WL 1c 44 158.5 63.4
Charlie Spencer Bert WL 1d 42 145 58
Eleri Owen Chip Anglesey 1c 47.5 170 68 8th
Daisy Bowles Betty Boop Anglesey 1d 45.5 164.5 65.8
David Richardson Pebbles Anglesey 1a 43 145.5 58.2
Milly McCarrick Chip Anglesey 1b 42.5 148 59.2
Ellie  Jones Rafa CHS 1b 48 168 67.2
Pheobe Deller Le Breos Bellringer CHS 1a 48.5 173.5 69.4 5th
Keeva Stott Keullough Pride CHS 1c 49.5 172.5 69 6th
Rose Diggle The Juggler CHS 1d 55 188.5 75.4 1st
Ella Booth Circus Song CHN 1a WD WD WD
Kiera Booth Deer Leep Ollie CHN 1b 47 166 66.4
Sophie Sellers Willoway Cabaret CHN 1c 46 169 67.6
Charlotte Sellers Kilmaine Pride CHN 1d 49 165.5 66.2
Emily Entwistle Arch Rival CHN 2a 50.5 181.5 72.6 2nd Q
Olivia Rogers Coco Bobby CHN 2b 50 155 62.2
Laura Cathie Otto CHN 2c
Zennor Harvey Opera Hill Sir WWW 2a 49 172.5 69 7th
Heath Roselli Chester Sir WWW 2c 46.5 155.5 62.2
Grace Wellings Duntally Georgio EC Red b 50.5 178 71.2 3rd Q
Intermediate Results …
Time Name Horse Branch Team Col Score % Ind place Team Score Place
1 12.3 Ciara McLellan Flambeau EC 1d 46 200 68.96 1st EC 591 1st Q
2 12.37 Lillian Sears Coleby Kate EC 1a 44.5 192 66.2 6th Chs 596
3 12.44 Alex-Jo Parsons Grange Franko EC 1b 46 189.5 65.34
4 12.51 Mary Goodridge Heath Robinon EC 1c 47 199 68.62 2nd
5 12.58 Emily McClean Dr Dolittle Tantanside * 45 191.5 66.03
6 1.05 Georgina Hayward George CHN * Hc Hc Hc Hc
7 1.12 Lucy Vicars JJ Dolgellau * 46 191.5 66.03
8 1.19 Ela Preston Morrigan Shae Dolgellau * 47 192.5 66.37 5th
9 1.26 Suzie Offley BCF * 46 195.5 67.41 4th
10 1.33 Mollie Riley Cephie CHS 2a 45 187 64.48
11 1.4 Orla Stott Ardfield Surprise CHS 2b 44 185.5 63.96
12 1.47 Abby Rimmer Rostons Mr Ree CHS 2c 45 186 64.14
13 1.54 Tyler Simpson Miss Millicent 2nd CHS 2d 47 196 67.58 3rd Q
Open Results …
Horse Branch Team Col Score % Ind. Place Team Score Place
Libgate Spirit BCF 1a 44 198.5 64.03 6th Bcfh 578.5 2nd
Tigin BCF 1b 44 189.5 61.13  Mixed 633 1st
William BCF 1c 43.5 190.5 61.45
Salute to Shannon Sir WWW * 47 203 65.48 4th Q
Bernwode Dimitri Sir WWW Mixed 50 215 69.35 1st
Newlands Sando Hit F&D Mixed 47.5 213.5 68.87 2nd
Balladeck Korsalite F&D Mixed 44 190.5 61.45
Onnie EC Mixed 46 204.6 65.96 3rd
Kefraya BCF * 45.5 199 54.19 5th Q

ode

BEGINNERS MINI ONE DAY …. Modified

This Post has been MODIFIED at 21.10 on Friday 28th July.! The Schedule has been UPDATED! Please re-download! Thank You!!!

  • When … Monday, 7 Aug 2017
  • Where … THE GREAVES, THREAPWOOD, MALPAS, SY14 7AR (map)
  • By kind invitation of Mr & Mrs Bob Carter…

CLASSES:

  1. Dressage, Show Jumping & Cross-Country: Riders 12 years and under – lead rein and assisted
  2. Dressage, Show Jumping & Cross-Country: Riders 8 years and under – unassisted.
  3. Dressage, Show Jumping & Cross-Country: Riders 12 years and under – unassisted.
  • Class 1 – Dressage D Level Walk Trot Test
  • Classes 2 & 3 – Dressage Grassroots 2016
  • Show jumping not exceeding 45cm
  • Class 1 65cm
  • Class 2 75cm
  • Class 3
  • AGE: as at 1st January 2017

AWARDS: Rosettes for overall prize winners of each Class to 6th place.

  • ENTRIES: Closing date 4th August 2017 – NO ENTRIES ON THE DAY
  • Classes 1, 2 & 3: £20
  • To be sent to: Mrs Jancis Tulloch, New House Farm, Coed-yr-allt, ST MARTINS SY11 3DR
  • Dressage sheet will be sent out if entry form is sent in with an s.a.e
  • TIMES will be available on the web site from 2pm on 6th August
B-Test

AREA 5 B TEST CANDIDATES

Area 5 B test is being held Aug 29th 2017. To help the organisation of the test we need approx numbers for the day.  If you intend to attempt the test please contact Debbie Miller (d.clwydfro@gmail.com) asap.  This will help with booking of assessors etc

PLEASE NOTE the application form itself with all your details needs to be in by August 15th 2017.  NO LATE ENTRIES accepted or entries other than by Form which is on website.

Download the nomination form here ….