Category Archives: Dressage

East Cheshire Dressage Competition

Please find attached schedules with entry forms for forthcoming EC organised Dressage Competition – 1st February 2020.

The schedulesencompass both a branch competition for East Cheshire members only but also the Winter League Series competition for the 2019/2020 season which is a qualifying competition for an Area competition leading to a Championship. (The Winter League Series was formerly called the “Dengie Winter League Dressage”.)

All Area 5 members are invited to enter the Winter League Series classes in both competitions.

Please note all dates in your diaries and get your entries in for the November competition asap.

Queries:     corrie@sbinteriors.co.uk       01270 668208 or 07788 496587

Area 5 Dressage Results

Result sheets from the Area 5 Dressage Competition Sat 20th July 2019

On behalf of Area 5 members/Branches – thank you to Huw and Bethan Jones for a very well run Area Dressage competition today at your farm – an ideal venue. The rain just about stayed away and I hope there was not too much mess.  Your team of helpers – and Iona of course – were superb, as were the scorers behind the scenes and Penny Wingfield too.

Also, thank you to all those Branches which supported the competition.

Good Luck when you go to the Champs.

Meg

Three Rallies Rule

The basic rule under PC Rules as per the Handbook (Rule 10.9 page 45) is that for Area Competitions and above, Members must have been to a minimum of three working rallies since the previous 1st July, to be eligible to represent their Branch. Camp counts as one Working Rally.

However the various sports have specific rules that elaborate on this and the rules also have rules for riders and horses/ponies in some cases different or more prescriptive

For 2019 Areas see below :

Continue reading Three Rallies Rule

Area 5 Dressage Results

Novice Results …

Intermediate results …

Open Results …

Name Horse Branch Team Col Score % Ind place Team Score Place
Lucy Dennis Clonguish Lady Ferro EC Blue a 49.5 175.5 70.2 4th Q F&D bale 492.5 5th
Carys Pryce Otter Tanatside 1a WD WD WD EC blue 513.5 2nd
Elin Pryce Tilda Tanatside 1b WD WD WD EC red 506.5 3rd
Jasmin Teague Goodness Me Tanatside 1c WD WD WD F&D 483.5 6th
Cerys Jones Grey Boy Tanatside 1d 47 168 67.2 Www 477
Orlagh Tioner Sheena Shadow F&D Bala b 44 159 63.6 Wl 458
Emily McParland Glasha Rover F&D Bala a 46 168.5 67.4 Anglesey 482.5
Anna Lloyd Roberts Morrigan Rochelle Dolgellau 1a 44 158 63.2 Chs 534.5 1st
Anna Preston Melynidg Wishful Thinking Dolgellau 1b 46 165.5 66.2 Chn 1 500.5 4th
Rhianna Williams Lottie Dolgellau 1c WD WD WD
Orla Stott Lucky Star 3rd CHS HC HC Hc Hc Hc Hc
Tabith Morris Rianwyn Jazmyne EC Blue c 46 167.5 67
Oscar Morris Irish Nemo EC Blue d 46.5 169 67.6
Macey Richmon Grey Bui EC Red c 46 159.5 63.8
Franesca Harris Waylands Sunnyside EC Red a 46 169 67.6
Zoe Hill Ice EC Red d 42.5 143.5 57.4
Mia Offley Timmy Time Bcf 47 169 67.6
Emily Varrkump Mrs Mop F&D Bala c 46 165 66
Sian Lind Aberllanarch Onyx F&D 1b 44.5 159 63.6
Libby Edwards Holly Hobbitt F&D 1c 45 160.5 64.2
Lunch break
Louise Evans Dexter F&D 1a 47 164 65.6
Annabel James Temple Ellie EC Blue b 48.5 169 67.6
Eliza Rosselli Magera Boy Sir WWW 2b 43 149 59.6
Ffion Coates Glyn Ceiriog Excalibur WL 1a 41 146 58.4
Katy Jones Chance WL 1b 43.5 153.5 61.4
Amelia Jones Victoria Engys WL 1c 44 158.5 63.4
Charlie Spencer Bert WL 1d 42 145 58
Eleri Owen Chip Anglesey 1c 47.5 170 68 8th
Daisy Bowles Betty Boop Anglesey 1d 45.5 164.5 65.8
David Richardson Pebbles Anglesey 1a 43 145.5 58.2
Milly McCarrick Chip Anglesey 1b 42.5 148 59.2
Ellie  Jones Rafa CHS 1b 48 168 67.2
Pheobe Deller Le Breos Bellringer CHS 1a 48.5 173.5 69.4 5th
Keeva Stott Keullough Pride CHS 1c 49.5 172.5 69 6th
Rose Diggle The Juggler CHS 1d 55 188.5 75.4 1st
Ella Booth Circus Song CHN 1a WD WD WD
Kiera Booth Deer Leep Ollie CHN 1b 47 166 66.4
Sophie Sellers Willoway Cabaret CHN 1c 46 169 67.6
Charlotte Sellers Kilmaine Pride CHN 1d 49 165.5 66.2
Emily Entwistle Arch Rival CHN 2a 50.5 181.5 72.6 2nd Q
Olivia Rogers Coco Bobby CHN 2b 50 155 62.2
Laura Cathie Otto CHN 2c
Zennor Harvey Opera Hill Sir WWW 2a 49 172.5 69 7th
Heath Roselli Chester Sir WWW 2c 46.5 155.5 62.2
Grace Wellings Duntally Georgio EC Red b 50.5 178 71.2 3rd Q
Intermediate Results …
Time Name Horse Branch Team Col Score % Ind place Team Score Place
1 12.3 Ciara McLellan Flambeau EC 1d 46 200 68.96 1st EC 591 1st Q
2 12.37 Lillian Sears Coleby Kate EC 1a 44.5 192 66.2 6th Chs 596
3 12.44 Alex-Jo Parsons Grange Franko EC 1b 46 189.5 65.34
4 12.51 Mary Goodridge Heath Robinon EC 1c 47 199 68.62 2nd
5 12.58 Emily McClean Dr Dolittle Tantanside * 45 191.5 66.03
6 1.05 Georgina Hayward George CHN * Hc Hc Hc Hc
7 1.12 Lucy Vicars JJ Dolgellau * 46 191.5 66.03
8 1.19 Ela Preston Morrigan Shae Dolgellau * 47 192.5 66.37 5th
9 1.26 Suzie Offley BCF * 46 195.5 67.41 4th
10 1.33 Mollie Riley Cephie CHS 2a 45 187 64.48
11 1.4 Orla Stott Ardfield Surprise CHS 2b 44 185.5 63.96
12 1.47 Abby Rimmer Rostons Mr Ree CHS 2c 45 186 64.14
13 1.54 Tyler Simpson Miss Millicent 2nd CHS 2d 47 196 67.58 3rd Q
Open Results …
Horse Branch Team Col Score % Ind. Place Team Score Place
Libgate Spirit BCF 1a 44 198.5 64.03 6th Bcfh 578.5 2nd
Tigin BCF 1b 44 189.5 61.13  Mixed 633 1st
William BCF 1c 43.5 190.5 61.45
Salute to Shannon Sir WWW * 47 203 65.48 4th Q
Bernwode Dimitri Sir WWW Mixed 50 215 69.35 1st
Newlands Sando Hit F&D Mixed 47.5 213.5 68.87 2nd
Balladeck Korsalite F&D Mixed 44 190.5 61.45
Onnie EC Mixed 46 204.6 65.96 3rd
Kefraya BCF * 45.5 199 54.19 5th Q

Areas 4 and 5 Horse Trials results 24th July 2016

Many thanks to Emily Barnes, our Chief HT scorer, for preparing these so quickly despite being away from the competition for most of the day – helping to run our Mini-Camp – and also for drafting in most of the rest of her family to ensure it all went without a hitch.

Many thanks also to all other officials, volunteers, helpers etc. for ensuring that we had a splendid day and to the King family for making sure the infrastructure was so well presented and worked.

Thanks also to all you competitors, your parents, branch officials, family and friends for taking part so cheerfully – despite the 1.2 mile trip to the XC course.

We were glad to see you all and look forward to inviting you back to Somerford again – should we ever get the chance.

Regards … Geoff