Category Archives: Grassroots

REPORT -The National Tetrathlon Championships and Grassroot Championships – 9th-12th August 2019

Well done to all our Area 5 competitors who successfully qualified to the National Tetrathlon Championships.

Open Boys

  • Toby Johnson (East Cheshire)

Intermediate Girl

  • Annabel James (East Cheshire)
  • Ella Booth (Cheshire Hunt North)

Junior Boys

  • Rufus Taylor (Cheshire Hunt South)
  • Archie Peffers (Waen-y-Llyn)
  • Freddie James (East Cheshire)

Junior Girls

  • Beatrice Taylor (Cheshire Hunt South)
  • Aisling Stott (Cheshire Hunt South)
  • Madlen Carlick (Cheshire Hunt South)
  • Florence Butler (Cheshire Hunt South)
  • Lana Booth (Cheshire Hunt North)
  • Kiera Booth (Cheshire Hunt North)

Continue reading REPORT -The National Tetrathlon Championships and Grassroot Championships – 9th-12th August 2019

Regional Grassroots Show Jumping and Dressage Champs at Eland

Area 5 had amazing results, over the Dressage & Show Jumping.

DRESSAGE

There were 25 Dressage teams from 4 areas, and Area 5 have 5 placing in the top 10. Brilliant !!!

  • 1st Cheshire Hunt North (tigers) = Emily Phillips, Izzy Caldwell and Daisy Such
  • 2nd Cheshire Hunt South  = Amelia Deller,  Phoebe Deller, Kira Lyonette and Max Austin
  • 6th East Cheshire (Foxes) =Alice Manning, Eleanor Vaughan, Phoebe Southern and Sofia Stubbs
  • 7th East Cheshire (Monkeys)=Alice Agnew, Dan Agnew, Megan Morrell-Tickle and Zoe Hill
  • 10th Burton Cheshire Forest =Catherine Molloy, Emily Mossman and Claudia Booth
  • 13th Pennant Park riding centre

There was also a ride off for Individual places,

  • 3rd C H S Amelia Deller
  • 4th C H S Phoebe Deller
  • 6th C H N Izzy Caldwell

 SHOW JUMPING

There were 23 Show Jumping teams.

  • 4th Cheshire Hunt South  =  Alice Ford, Georgie Moore, Zara Brookes and Archie Barlow
  • 8th Tanatside Hunt = Leah Harding, Elin Pryce, Jasmine Teague and India Wilkinson

 SHOW JUMPING INDIVIDUAL

  • 4th Tanatside Hunt Jasmine Teague

Eland Lodge Results 2016 here