Thursday December 8, 2022
For National Pony Club updates and information please go to pcuk.org
Cups and Trophies

Our BHPC cups and trophies are awarded throughout the year at the various competitions we run and also at our annual AGM and awards evening that we hold. These cups are to be held by the winner for the year and can be engraved with their name before being returned. Some of these cups are very old and have names reaching back as far as the 1960’s so it is a huge honour to be awarded one.

 

 

2022 CUPS and TROPHIES

Oldacres Challenge Cup (Most improved Junior polo player) CHARLIE HODGES
Easton Grey Challenge Trophy (Most improved Senior polo player) AGATHA ROCHE
Willow Kendall Shield (Pony that helps its rider the most) GYPSY, ROSE WOOD
Barney Memorial Shield (for the best hunting and PC pony) NELLIE, POLLY CLARK
Plums Pot (Best member) TASH BAILEY
Celia Sparkes Cup (for effort & progress in show jumping) ZARA LAWSON
Frank IV Dressage Shield (for progressing a horse through the dressage levels) BELLE EDWARDS
The William Miflin Cup (for bringing on an event horse) POPPY CLARK & SPUD
The Beaufort Challenge Cup (14 years and under, for eventing) HARRY BARKER
The Beaufort Challenge Cup (over 14 years, for eventing) GEORGE STRATTON
The Dressage Team Player Trophy (for the best team player at the areas/champs) POPPY CLARK
The Grassroots Dressage Cup (for the best grassroots dressage at areas/champs) FELICITY HENDY
The McMeekin Cup (for the best dressage score at the areas/champs) LILY LANGLEY
The White Cup (Big SJ) MEG LUDDINGTON
Donnington Cup (Best Beaufort Pony 14.2 and under at area ODE Intermediate or open) TOBY, HANNAH LUDDINGTON
Senior Guy Hanmer (Best Beaufort at Open Area ODE) WILL CONNORS
Ralph Godwin Memorial Cup (Most promising young rider 10 & under) WOODY BENDALL
Challenge Cup Bowl (For contribution and perseverance 10  & under) ROSIE SAINSBURY
The Rook Cup (Good manners, sportsmanship, appropriate turnout, support to other members, coaches & committee, positive attitude, respect and willingness to learn) HOLLY RICHARDS

Shipton Moyne ODE
Dressage Shield (for the best score of the day) KITTY CROWE
Kiwi Cup (for the best placed BHPC member in the 70cm class) KITTY CROWE
Diana Featherston-Godley Plate (for the best placed BHPC member in the 80cm class) ELLA CRANWELL & EMILY MURDOCH
Sturgis Perpetual Trophy (for the best placed rider competing at Shipton Moyne for the first time) CHLOE BOSTOCK

Oxstalls
70cm Cup (Best Beaufort in 70cm class) JESSICA SWAIT
Leonie von Kotze Cup (Best Beaufort in 80cm class) HOLLY RICHARDS  
Turner Cup (Best Beaufort in 90cm class) TINKS WALKER
Shaw Plate (Best Beaufort in 100cm class) FLORENCE WILES

Tresham Mini ODE
Caroline Sebire Cup (70cm) LEAH SWEET
Mike Tucker Trophy (60cm) ELLIE GODWIN
Hatherell Trophy (50cm unassisted) FELICITY HENDY
Small Pony Club Trophy (50cm assisted) RHEA SALT
Smith Cup (40cm unassisted) MOLLY HENDY
Smith Trophy (40cm assisted) MIA ARKWELL

Mini Camp
The Penny Cup (Best PC pony that hunts) BUSTER, THE WOOD FAMILY
Mini Camp Rose Bowl (Most Improved, helpful, best all rounder) MOLLY ADAMS

 

2021 CUPS and TROPHIES

Oldacres Challenge Cup (Most improved Junior polo player) JONTY HODGES
Easton Grey Challenge Trophy (Most improved Senior polo player) BEL MCLAUGHLIN
The Farquhar Hunting Cup (Most helpful member out hunting) GEORGE LAWSON
Plums Pot (Best member) POPPY CLARK
Willow Kendall Shield (Pony that helps it’s rider the most) THOMAS, ORLO CLARK
Celia Sparkes Cup (for effort & progress in show jumping) MYA HARVEY
Frank IV Dressage Shield (for progressing a horse through the dressage levels) AMELIA HENDY & COEDFRYN SECRET SURPRISE
Barney Memorial Shield (for the best hunting and PC pony) PADDY, OWNED BY THE EDWARDS FAMILY 
The William Miflin Cup (for bringing on an event horse) MILLIE SMITH & WYOMING BEAR
The Beaufort Challenge Cup (14 years and under, for eventing) SIENNA KEEN
The Beaufort Challenge Cup (over 14 years, for eventing) BEATRICE MONTGOMERIE
The Dressage Team Player Trophy (for the best team player at the areas/champs) THE OPEN DRESSAGE TEAM OF TASH BAILEY, AMELIA HENDY, ZARA BAKER-TUCK & IONA STOKES
The Grassroots Dressage Cup (for the best grassroots dressage at areas/champs) MIRABELLE SHIELDS
The McMeekin Cup (for the best dressage score at the areas/champs) TASH BAILEY
 

Tetrathlon
Michael Braine Cup (Best placed BHPC team at National Championships) Mixed Open team, POPPY CLARK, YAZ KEEN, JOSH BARKER & WILL CONNORS
Greenhill Cup (Best mini at area tetrathlon) HOLLY RICHARDS
Tanners Cup (Best shoot at area tetrathlon) SIENNA KEEN & ROSIE BUSH
Bonnie Armitage Cup (Most cheerful, valued and friendly tetrathlon club member) SAM BELLORD

Shipton Moyne ODE
Dressage Shield (for the best score of the day) LILY LANGLEY
Kiwi Cup (for the best placed BHPC member in the 70cm class) ELLA CRANWELL
Diana Featherston-Godley Plate (for the best placed BHPC member in the 80cm class)LILY LANGLEY & HENRY HIBBARD
Sturgis Perpetual Trophy (for the best placed rider competing at Shipton Moyne for the first time) ROSE WOOD & GRACE GERMAN

Mini Camp
The Penny Cup (Best PC pony that hunts) ROCKET, LIZZIE POPE
Mini Camp Rose Bowl (Most Improved, helpful, best all rounder) ARCHIE FITZPATRICK

Bowldown Show

Little Bear Trophy (50cm Show Jumping) PAIGE DAVIDSON
Wimpey Plate (40cm Show Jumping) ARCHIE FITZPATRICK
Watersmeet cup (Open 60-65cm Show Jumping) ROSE WOOD
Syldani Trophy (Novice 60-65cm Show Jumping) LIZZIE POPE
Woolliams Cup (70-75cm Show Jumping) JACK WILLIMSON
Brice Cup (80-85cm Show Jumping 12 yrs and under) ELLA CRANWELL
Raines Cup (80-85cm Show Junping 12 yrs and over) JEMIMA GORDON
Malcolm Thompson Cup (90-95cm Show Jumping) MIMI GREEN
Naomi Taylor Cup (100-105cm Show Jumping) GEORGE STRATTON

Tresham Mini ODE
Caroline Sebire Cup (70cm) GRACE GERMAN

Oxstalls ODE
70cm Cup (Best Beaufort in 70cm class) MOLLY GASKELL  
Leonie von Kotze Cup (Best Beaufort in 80cm class) HOLLY RICHARDS  
Turner Cup (Best Beaufort in 90cm class) FLORENCE WILES
Shaw Plate (Best Beaufort in 100cm class)  JOSH BARKER

2020 CUPS and TROPHIES

Easton Grey Challenge Trophy (Most improved Beaufort polo player) JOHNNY PITMAN
Celia Sparkes (progress in show jumping) HANNAH LUDDINGTON
William Miflin Cup (Bringing on an event horse) WILL CONNORS
White Cup (1m+ Show Jumping) WILLA GIBB
Donnington Cup (Best 14.2 eventing at 1m+) BEATRICE MONTGOMERIE, TONTO
Beaufort Challenge Cup (Eventing Aged 14+) RACHEL HATHERELL
Beaufort Challenge Trophy (Eventing Aged Under 14) FLORENCE WILES
McMeekin Cup (Best dressage at areas/champs) JEMIMA KEVETH
Senior Guy Hanmer (Best open eventing) BEATRICE MONTGOMERIE
Farquhar Hunting Cup POPPY CLARK
Barney Memorial Shield (Best Hunting & PC pony) ROSIE BUSH, MINSTREL
Frank IV Dressage Shield (Bringing on a Dressage Horse/pony) IONA STOKES

Shipton Moyne ODE
Dressage Shield (best dressage) AMELIA HENDY
Kiwi Cup (best placed Beaufort in the 70cm) EMILY ALBAN-JONES & MARY POPE
Diana Featherston-Godley Plate (best placed Beaufort in the 80cm) IONA STOKES
Sturgis Perpetual Trophy (best first timer) IONA STOKES & MARY POPE

2019 CUPS and TROPHIES

The William Miflin Trophy (for progressing a horse through the eventing levels) JOSH BARKER, BLAKESWATER VICTOR
The Farquhar Hunting Cup (Most helpful member out hunting) KINVARA MONTGOMERIE
Gerald Gundry Perpetual Trophy (Novice Team Chase) WILLA GIBB, CHAR BAILEY, BELLE EDWARDS
The White Cup (Best Open Show Jumping at the PC Champs)  EMMA HATHERELL  
Donnington Cup (Best 14.2 or under at the PC Intermediate or Open Area Eventing) BEATRICE MONTGOMERIE, THE TEXAS RANGER   
Beaufort PC Challenge Cup (Best over 14 year eventing) TASH BAILEY  
Beaufort PC Challenge Trophy (Best 14 or under eventing) BEATRICE MONTGOMERIE   
McMeekin Cup (Best dressage performance at the PC Champs) AMELIA HENDY   
Plums Pot (Best member) TASH & CHAR BAILEY
Frank IV Dressage Shield (for progressing a horse up through the dressage levels) ZARA BAKER TUCK
The Barney Shield (best hunting/PC/WH pony with rider 12 and under) HOLLYBROOKE JUBILEE, LUCY COX
The Celia Sparkes Cup (for effort and progression in Showjumping) LUCY PEEVERS

Tetrathlon
Michael Braine Cup (Best placed BHPC team at National Championships) Open Girls team MADDY ADAMSON, RACHEL HATHERELL, MEG STRATTON, JESS TELFORD
Greenhill Cup (Best mini at area tetrathlon) OSCAR EUGSTER
Tanners Cup (Best shoot at area tetrathlon) ORLO CLARK & WILL CONNORS
Bonnie Armitage Cup (Most cheerful, valued and friendly tetrathlon club member) ALICE EDWARDS

Shipton Moyne ODE
Dressage Shield (best dressage) LILY LANGLEY
Kiwi Cup (70cm) KATIE HANSON
Diana Featherston-Godley Plate ( 80cm) SIENNA KEEN
Sturgis Perpetual Trophy (best first timer) ZARA LAWSON

West Littleton ODE
Did not run in 2019

Bowldown Show
Little Bear Trophy (50cm assisted Show Jumping) FELICITY HENDY
Wimpey Plate (50cm unassisted Show Jumping) OLIVIA WATTS
Syldani Trophy (60cm unassisted Show Jumping) OLIVIA WATTS
Watersmeet Cup (60-65cm Show Jumping) ISLA ROSS
Woolliams Cup (70-75cm Show Jumping) HANNAH LUDDINGTON
Raines Cup (80-85cm Show Jumping 12 yrs and over) LUCY COX
Brice Cup (80-85cm Show Jumping 12 yrs and under) FLORENCE WILES
Malcolm Thompson Cup (90-95cm Show Jumping) SASHA GREEN

Mini ODE
Caroline Sebire Cup (60cm) EMILY MURDOCH

Mini Camp
The Penny Cup (Best PC pony that hunts) SUNNY, DAISY STOCK

Junior Camp
Willow Kendall Shield (Pony that helps it’s rider the most) MOTTIE, HARRY SMITH
Junior Polo Cup (most improved player on a fluffy pony) BEL McLAUGHLIN

2018 CUPS and TROPHIES

Beaufort PC Challenge Cup (Best over 14 year eventing)     MEG STRATTON, KILLAUGHEY BELLE
Beaufort PC Challenge Trophy (Best 14 or under eventing)    BEA MONTGOMERIE, MONBEG BY MAGIC
McMeekin Cup (Best dressage performance at the PC Champs)    ALEX HARVEY, FRANK IV
Plums Pot (Best member)   ZARA BAKER-TUCK

Shipton Moyne ODE
Cancelled

West Littleton ODE
Did not run in 2018

Mini Camp
Little Bear Trophy (30cm Show Jumping)    ISLA PHILPOTT
Wimpey Plate (45cm Show Jumping)    EDDIE SHARPLES
Syldani Trophy (50cm Show Jumping)    LILLA HIBBARD
The Penny Cup (Best PC pony that hunts)    CHLOE BOSTOCK

Junior Camp
Watersmeet Cup (60cm Show Jumping)    JOE COLLINGS
Woolliams Cup (70cm Show Jumping)   WILLIAM GASKELL
Brice Cup (80cm Show Jumping)    FLORENCE WILES
Ralph Godwin Memorial Cup (60cm ODE)     HOLLY RICHARDS
Pepper Cup (60cm ODE)     HARRY GIBB
Challenge Cup Bowl (75cm ODE)     GEORGE STRATTON
Guy Hanmer Cup (75cm ODE)     HARRY SMITH
Willow Kendall Shield (Pony that helps it’s rider the most)    ALFIE, GEORGE STRATTON

Residential Camp
Raines Cup (80cm Show Jumping)     NATASHA CLARK
Malcolm Thomson Memorial Cup (90cm Show Jumping)     GEORGINA BOND
Naomi Taylor Cup (100cm Show Jumping)    TOM BEATTIE

Tetrathlon
Michael Braine Cup (Best placed BHPC team at National Championships)    Open Girls team, MADDY ADAMSON, EMMA HATHERELL, AMY PEEVERS, JESS TELFORD
Greenhill Cup (Best mini at area tetrathlon)    XAVIER ABBOTS
Tanners Cup (Best shoot at area tetrathlon)    POPPY CLARK
Bonnie Armitage Cup (Most cheerful, valued and friendly tetrathlon club member)    ANNA DANDO

2017 CUPS and TROPHIES

William Miflin Trophy (for progressing a horse through the eventing levels)   MOLLY SPEARMAN, LANDSBROOK SPARTACUS
The White Cup (Best Open Show Jumping at the PC  Champs)   SASHA GREEN, DIAMOND RICCARDO
Donnington Cup (Best 14.2 or under at the PC Intermediate or Open Area Eventing)   AMELIA JAMES, ECH NA SLIABH
Senior Guy Hanmer (Best Beaufort member at Open Area ODE)   SASHA GREEN, DIAMOND RICCARDO
Beaufort PC Challenge Cup (Best over 14 year eventing at the PC Champs)     CLEMMIE MONTGOMERIE, MONBEG BY MAGIC
Beaufort PC Challenge Trophy (Best 14 or under eventing at the PC Champs)    MILLY HARVEY, TOCKA’S HARLEQUIN
McMeekin Cup (Best dressage performance at the PC Champs)    GEORGIE GAY, CYNHEIDRFAWR DYLAN
Plums Pot (Best member)   CLEMMIE MONTGOMERIE
Willow Kendall Shield (Pony that helps it’s rider the most) THOMAS, KINVARA MONTGOMERIE

West Littleton ODE
70cm Cup (Best Beaufort in 70cm class)    HARRY SMITH, MOLLY
Leonie von Kotze Cup (Best Beaufort in 80cm class)   JOSH BARKER, WILLIAM
Turner Cup (Best Beaufort in 90cm class)    MILLY HARVEY, TOCKA’S HARLEQUIN  & POPPY CLARK, CAEGARW CLARA
Shaw Plate (Best Beaufort in 100cm class)    IMO BROOK, TED