Saturday February 24, 2024
For National Pony Club updates and information please go to pcuk.org
AGM Prize Giving

 

AGM

The following prizes are voted for by the committee:

The Efficiency cups are awarded for members who over the year have been consistently helpful and enthusiastic at camp and rallies.

The Busby Cup is awarded to the senior who has been successful, been a team player and made a good contribution to pony club over the year.

The Hugh Daniels Cup is awarded to a member who has displayed good team spirit.  So for someone who exemplifies the pony club spirit and epitomises the Daniels family.

Tack and Turnout is for the rider who has consistently been the best turned out at rallies and competitions.

The following are on merit:

The Show Jumping shield is for the rider with the most double clears at pony club show jumping competitions.

The Tetrathlon cups, the Showing Cup, the Novice and area cups are for the most successful member in each discipline and category.

 

AGM 2023 Awards – Friday 9th February 2024 at Spaxton Village Hall.

Mini Efficiency – Samuel Hudson

Junior Efficiency – Harriet Kemmish

Senior Efficiency – Daphne Gibbs

Busby Cup – Amelie Gibbs

Hugh Daniels Cup – Ferne Hill

Tack and Turnout – Freddie Robins

Show Jumping Points Shield – Ella Loader

Hunting Cup – Ella Watts

Mini Tetrathlon Cup – Daisy Towells

Junior Tetrathlon Cup – Isabel Mellor

Showing Cup – Alex Kemmish

Mini Showjumping Championship Cup – Leyon Harman

Area Showjumping Cup – Amelie Gibbs

QPC Most Improved Boy –  Merlin Waygood

QPC Most Improved Girl – Stephanie Telling

DC’s Award for Personal Achievement – Eve Turner

DC’s Award for All Round Horse or Pony – Florence Waygood

Kindness Award Junior – 

Kindness Award Senior – 

Certificates 2023

Representation at Quantock Show – Amelie Gibbs, Daphne Gibbs, Flora , Stephanie Telling, Roxy French, Erin French, Harriet Kemmish, Alex Kemmish, Isabel Mellor, Eve Turner, Samuel Hudson, Daisy Towells, Ella Watts, Emilia 

Representation at Team Showjumping – Amelie Gibbs, Paige,  Leyon Harman, Ella Loader, Kayla Loader, Harriet Kemmish, Alex Kemmish, Roxy French, Erin French, Ella Watts, Merlin Waygood, Florence Waygood

Taking Part in Triathlon/Tetrathlon – Merlin Waygood, Florence Waygood, Daisy Towells, Ella Watts, Leyon Harman, Isabel Mellor, Kemi Spottiswoode

Representation out Hunting –  Ella Watts, Samuel Hudson

Taking Part in Mini Showjumping Championships – Leyon Harman

Taking Part in Regional Showjumping – Ella Loader

Badges

Stephanie – Beach Riding, Equipment Safety, Tack Cleaning

Tilda – Grooming, Tack Cleaning

Isabel – Beach Riding, Equipment Safety, Grooming, Tack Cleaning

Leyon – Beach Riding, Equipment Safety, Grooming, Tack Cleaning, Mini Bandages and Rugs, Mini Horse Clothing

Merlin – Mini Beach Riding, Mini Equipment Safety, Grooming, Tack Cleaning

Eve – Mini Basic Needs of Pony in Summer and Winter, Mini Beach Riding, Mini Equipment Safety, Mini Bandages and Rugs, Mini Horse Clothing, Mini Grooming, Mini Tack Cleaning

Samuel – Mini Basic Needs of a Pony in Summer and Winter, Grooming, Tack Cleaning

Kemi – Grooming

Alexia – Mini Grooming, Mini Tack Cleaning

Freddie – Mini Basic Needs of a Pony in Summer and Winter, Mini Grooming, Mini Tack Cleaning

Ella W – Mini Beach Riding, Mini Equipment Safety, Mini Bandages and Rugs, Mini Horse Clothing, Mini Grooming, Mini Tack Cleaning

Florence – Mini Basic Needs of a Pony in Summer and Winter, Mini Bandages and Rugs, Mini Horse Clothing, Mini Grooming

Daisy – Mini Basic Needs of a Pony in Summer and Winter, Mini Beach Riding, Mini Equipment Safety, Mini Grooming, Mini Tack Cleaning

Emilia – Mini Basic Needs of a Pony in Summer and Winter, Mini Beach Riding,  Mini Equipment Safety, Mini Grooming, Mini Tack Cleaning

 

Awards 2022

Mini Efficiency – Leyon Harman

Junior Efficiency – Daphne Gibbs

Senior Efficiency – Mason Harman-Greedy

Busby Cup – Ferne Hill

Hugh Daniels Cup – Amelie Gibbs

Tack and Turnout – Florence and Merlin Waygood

Show Jumping Points Shield – Ella Loader

Hunting Cup – Ella Watts

Mini Tetrathlon Cup – Daisy Towells

Junior Tetrathlon Cup – Isabel Mellor

Area Dressage Cup – Ferne Hill

Grass Roots Championship Cup – Ferne Hill

QPC Most Improved Boy –  Freddie Robins

QPC Most Improved Girl – Kayla Loader

Certificates 2022

Representation at Quantock Show – Amelie Gibbs, Daphne Gibbs, Kayla Loader, Ella Loader, Stephanie Telling, Daisy Towells, Ella Watts and Freddie Robins

Representation at Team Showjumping – Amelie Gibbs, Ferne Hill, Isla Howat, Mason Harman-Greedy, Leyon Harman, Ella Loader, Kayla Loader, Harriet Kemmish, Alex Kemmish

Taking Part in Triathlon/Tetrathlon – Merlin Waygood, Florence Waygood, Daisy Towells, Ella Watts, Leyon Harman, Isabel Mellor

First ODE – Daisy Towells and Ella Watts

Certificate and Medal

Outstanding Achievement – Isabel Mellor for starting and producing her own (first) pony.

Badges

Amelie Gibbs, Isla Howat, Ferne Hill and Mason Harman-Greedy – Learning Theory, Gold and Silver

Daphne Gibbs, Harriet Kemmish, Stephanie Telling and Leyon Harman – Learning Theory, Correctly Fitting Tack, Equine Behaviour, Yard Safety, Mini Dressage Movements, Mini Dressage Arenas and Bronze.

Ella Loader and Kayla Loader – Correctly Fitting Tack and Bronze.

Roxy French  and Isabel Mellor – Learning Theory, Equine Behaviour, Yard Safety, Mini Dressage Movements and Mini Dressage Arenas.

Erin French – Mini Learning Theory, Mini Dressage Arenas and Mini Dressage Movements.

Alex Kemmish – Mini Learning Theory, Mini Dressage Movements, Mini Dressage Arenas, Mini Co;ours and Markings, Correctly Fitting Tack and Bronze.

Merlin Waygood, Florence Waygood, Daisy Towells and Ella Watts – Mini Colours and Markings, Mini Learning Theory, Mini Dressage Arenas, Mini Dressage Movements and Bronze

Freddie Robins – Mini Learning Theory and Bronze.

 

AGM 2021

This year the AGM was held in person at Spaxton Village Hall on 11th February 2022!

Awards 2021

Mini Efficiency – Tilly Holt

Junior Efficiency – Sophie Holt

Senior Efficiency – Isla Howat and Julia Louw

Busby Cup – Amelie Gibbs

Hugh Daniels Cup – Charley Holdsworth

Tack and Turnout – Ella Watts

Show Jumping Points Shield – Aemilia Tilley

Hunting Cup – Harriet Vassalli-Collard

Mini Tetrathlon Cup – Aemilia Tilley

Novice Area Show jumping – Gracie Holt

Area Showjumping – Amelie Gibbs

Area Dressage Cup – Ferne Hill

Grassroots Championship Cup – Ferne Hill

Mounted Games Plate – Florence and Merlin Waygood

Most improved Boy – Mason Harman-Greedy

Most Improved Girl – Ella Loader

 

Certificates 2021

Regional SJ – Isla Howat, Amelie Gibbs, Ferne Hill

Novice Area SJ  – Gracie Holt

Area Dressage  – Ferne Hill, Gracie Holt, Sophie Holt

Area Eventing – Amelie Gibbs, Gracie Holt

Mounted Games at Dunster Show – Aemilia Tilley, Ella Watts, Florence Waygood, Merlin Waygood

Hunting – Harriet Vassalli-Collard, Amelie Gibbs, Gracie Holt, Erin Gauntlett, Aemilia Tilley, Florence Waygood, Merlin Waygood, Ella Watts

 

Certificate & Medal 2021

Outstanding Achievement – Amelie Gibbs for getting to Hickstead with her schools Showjumping

Excellent progress – Carla Lye for her competition success in and out of Pony Club, Leyon Harman for getting back into riding after losing his confidence and then going on to compete.

Helping above and beyond the call of duty – Harriet Vassalli-Collard for her help at camp and for encouraging the little ones at hunting.

Most progress completing badges- Erin Gauntlett

AGM 2020

Unfortunately this year we could not meet up in person for our AGM and so we had a Zoom meeting on Friday 26th February 2021.

AGM-Agenda-26.02.21

Awards 2020

Mini Efficiency – Leyon Harman and Aemilia Tilley

Junior Efficiency – Charley Holdsworth

Senior Efficiency – Amelie Gibbs

Hugh Daniels Cup – Sophie Holt

Tack and Turnout – Carla Lye

Show Jumping Points Shield – Gracie Holt

Showing Cup – Mason Harman-Greedy

Hunting Cup – Harriet Vassalli-Collard

Novice Area Show jumping – Amelie Gibbs

Area Dressage Cup – Ferne Hill

 

Certificates 2020

Regional SJ @ Chard– Gracie Holt, Mason Harman-Greedy, Charley Holdsworth

Novice Area SJ @ Chard – Amelie Gibbs

Area Dressage @ Chard – Ferne Hill, Gracie Holt, Mason Harman-Greedy

Mini Championships SJ @ Bicton – Carla Lye

Southwest Festival SJ – Gracie Holt

Certificate & Medal

Outstanding Achievement – Tilly Holt, winning poem in national competition

Excellent progress – Ru Webb

Helping above and beyond the call of duty – Isla Howat (plus Mary King book)

Most progress completing badges- Grace Davey

 

 

AGM 2019

PRIZES 2019

Mini Efficiency – Jemima Habberfield

Junior Efficiency – Mason Harman-Greedy

Senior Efficiency – Amy Turner

Busby Cup – Lottie Gaukroger

Hugh Daniels Cup – Harriet Vassalli-Collard

Tack and Turnout – Ferne Hill

Show Jumping Points Shield – Jemima Habberfield

Mini Tetrathlon Girls – Grace Davey

Senior Tetrathlon – Kirsten Hill

Showing Cup – Mason Harman-Greedy

Hunting Cup – Harriet Vassalli-Collard

Novice Area Eventing – Lottie Gaukroger

Novice Area Show jumping – Amelie Gibbs

Area Dressage Cup – Ferne Hill

Grass Roots Championships Cup – Ferne Hill

Mini Championships Cup – Charley Holdsworth

CERTIFICATES 2019

Lottie Gaukroger – Novice Area Eventing, Intermediate Area Dressage ,Kirsten Hill – Novice Area Eventing Novice Area Showjumping, Mason Harman-Greedy – Novice Dressage, Amy Turner – Novice Area Eventing, Novice Area Showjumping, Amelie Gibbs – Novice Area Showjumping. Gracie Holt – Regional Dressage, Ferne Hill – Regional Dressage, Regional Showjumping.

Mini Showjumping Championship Certificates:

Carla Lye, Jemima Habberfield,  Charley Holdsworth, Sophie Holt, Gracie Holt, Thea Ayre, Phoebe Ayre, Mason Harman-Greedy, Amelie Gibbs, Maddy Whitlam.